Плазуни. Загальна характеристика класу Плазуни. Особливості процесів життєдіяльності та поведінки
Ряд Лускаті. Тіло вкрите роговою лускою, зуби зрощені з кістками щелеп. Представники: Ящірки (мають добре розвинені кінцівки) — ящірка прудка, ящірка зелена, веретільниця, жовтопуз, гекони. Змії (безногі, повзають на череві) — вуж, кобра, ефа.
Ряд Черепахи. Зверху і знизу вкриті кістковим панциром із роговими щитками. Зуби відсутні. Легені мають губчасту структуру. Живуть на суші, у морських і прісних водоймах. Представники: зелена, болотяна, степова, слонова черепаха.
Ряд Крокодили. Пристосовані до напівводяного способу життя. Дихають атмосферним повітрям. Серце чотирикамерне. Розмноження і розвиток на суші. Представники: алігатор, гавіал, нільський крокодил.
Плазуни, як і будь-які інші тварини, входять до складу ланцюгів живлення. Більшість плазунів знищує шкідливих комах і гризунів. Деякі змії дають зміїну отруту (лікарська сировина), є об’єктом промислу (заради м’яса, яєць, шкіри) або розведення (в серпентаріях). Окремі види плазунів небезпечні для здоров’я і життя людини.
Багато видів плазунів знаходяться на межі зникнення в результаті переслідування та нераціонального використання людиною. В Україні потребують охорони: веретільниця, мідянка, жовтопуз, степова гадюка, кримський гекон, полози.