Школяр UA

Насичені одноосновні карбонові кислоти. Функціональна карбоксильна група. Оцтова кислота як представник карбонових кислот. Склад молекули, фізичні властивості

Карбоновими кислотами називаються органічні речовини, молекули яких містять одну або кілька карбоксильних груп , сполучених з вуглеводневим радикалом.

Ми розглянемо карбонові кислоти, у молекулах яких міститься одна карбоксильна група і насичений вуглеводневий радикал. Такі кислоти називаються насиченими одноосновними. Загальна формула сполук цього ряду CnH2n+1COOH або RCOOH.

Найпростіша з карбонових кислот мурина. Її формула .

Далі в гомологічному ряду йде оцтова кислота .

Для найпоширеніших карбонових кислот часто використовують такі історичні назви як мурина, масляна, валеріанова тощо. Ці назви пов’язані переважно з тими джерелами, з яких була виділена та чи інша кислота: мурина – з мурок, оцтова – з оцту, масляна – з масла. За систематичною номенклатурою, назву кислот утворюють із назв відповідних насичених вуглеводнів, додаючи до них суфікс і закінчення -ова і слово кислота.

Оцтова (або етанова) кислота – це безбарвна рідина, летка, має різкий специфічний запах, змішується з водою в будь-яких пропорціях, розчин кислий на смак. При температурі, нижчій за +17 °С, вона твердіє у вигляді кристалів, схожих на лід, через що дістала назву льодяної оцтової кислоти.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку