Взаємодія атомів і молекул. Дифузія
Дифузія – взаємне проникнення дотичних речовин одна в одну внаслідок безперервного руху молекул.
Найшвидше дифузія відбувається в газах, повільніше за все – у твердих тілах. Це пов’язано з особливостями розташування молекул газів, рідин та твердих тіл. Швидкість дифузії також залежить від температури тіла: чим вища температура, тим швидкість дифузії більша.
Також дифузія забезпечує нам безпеку. Природній газ, яким люди користуються на кухні, не має ні кольору, ні запаху. Але на розподільних станціях газ змішують з особливою речовиною, що має неприємний різкий запах, який легко відчуває людина навіть при невеликій концентрації.
Чому тіла не розпадаються на окремі частинки, хоча молекули розділені проміжками та безперервно рухаються? Справа в тому, що між молекулами існує взаємне притягання. Кожна молекула притягує до себе сусідню і сама притягується до неї. Це притягання помітно виявляється лише на відстанях, які можна порівняти з розмірами самих молекул. Тоді чому між молекулами існують проміжки? Відповідь проста: між молекулами існує взаємне відштовхування. Притягання і відштовхування діють одночасно, але в разі зближення молекул збільшується відштовхування, а в разі віддалення – притягання.
Досліди довели, що атом також має складну будову: в середині атома знаходиться позитивно заряджене ядро, навколо якого обертаються електрони.
Таку модель атома запропонував Резерфорд і назвав її планетарною моделлю атома. Порівняння з Сонячною системою не випадкове: діаметр Сонця майже в стільки ж разів менший за розміри Сонячної системи, у скільки розмір ядер менший від діаметра атома.