Роль води як розчинника в живій природі. Будова молекули води. Вода як полярний розчинник
У природі найпоширенішими є водні розчини. Вони поширені в живій і неживій природі й мають величезне значення для існування життя в цілому. Як відомо, життя зародилося у воді і, як і раніше, залишається тісно пов'язаним із водою. Будь-яка клітина живого організму є водним розчином. Водними розчинами є природні води, які використовуються живими організмами для підтримки процесів життєдіяльності. Таким чином, вода як розчинник відіграє величезну роль в існуванні життя на Землі. Вона фактично є універсальним розчинником, тому що розчиняє найбільшу кількість речовин. Це пояснюється її фізико-хімічними властивостями.
Наступною особливістю води є те, що вона має високу константу діелектричної проникності (78). Це значить, що у воді електростатичне притягання двох протилежно заряджених йонів знижується в 78 разів. Тобто зв'язки між йонами в кристалах при розчиненні у воді стають в 78 разів слабкішими й кристал значно легше руйнується.
Розчинюючій дії води тією чи іншою мірою підвладні й тверді тіла, і рідини, і гази. Маючи полярну молекулу, вода належить до полярних розчинників. Найлегше в ній розчиняються речовини, що мають полярні молекули або іонні кристали. Добре розчинними у воді й нейтральними сполуками є гліцерин та цукор, оскільки вони теж здатні утворювати специфічні зв'язки з молекулами розчинника.
Постійно контактуючи з безліччю речовин, вода фактично завжди є розчином різного, найчастіше дуже складного складу. Вода хімічно не змінюється під впливом більшості тих сполук, які вона розчиняє, і не змінює їх. Тобто вона є інертним розчинником, що важливо для живих організмів на нашій планеті, оскільки необхідні їхнім тканинам поживні речовини надходять у водних розчинах у порівняно стійкому вигляді.