Мохоподібні. Середовище існування. Пристосувальні риси будови і процесів життєдіяльності
Мохоподібні — це багаторічні невеликі рослини, у середньому їх висота 10–20 см, але деякі з них мають висоту 2–3 см, а деякі до 1 м. Ростуть мохи практично скрізь на поверхні ґрунту — від пустель до боліт, частина з них освоїла прісні водойми. На сьогодні відомо 25 тис. видів мохів (в Україні — близько 800 видів). Побудовані мохи просто: корені відсутні (замість них — ризоїди, що не мають тканинної будови), як правило, є стебло та листки, тільки у найпростіших видів тіло — слань. Життєвий цикл особливий — у нестатевому поколінні коробочка на ніжці розвивається із зиготи безпосередньо на зеленій рослині.
Сфагнові мохи — ростуть на болотах, стеблолистової будови, не мають ризоїдів. Розвиток сфагнових мохів подібний до розвитку зозулиного льону, та більшість з них має однодомний гаметофіт, пластинчасту протонему. Листки білих мохів, як їх ще називають, складаються з одного шару, але різних клітин — видовжених живих зелених фотосинтезуючих та великих мертвих світлих за кольором водоносних клітин. Сфагнум росте верхівкою, а нижня частина стебла відмирає і занурюється у воду. У болотній воді мало кисню, а кислоти, які виділяє мох, згубно діють на мікроорганізми, що викликають гниття. Його відмерлі частини не перегнивають, а осідають на дні боліт протягом сотень і тисяч років, пресуються та утворюють торф.
Торф має велике значення для господарства. Його використовують як органічне добриво і як паливо, у хімічній промисловості він слугує сировиною для виробництва пластмас, лаків, фарб, спиртів, кислот тощо. Його застосовують у будівництві як теплоізоляційний матеріал. Висушений сфагнум має знезаражувальні (антибактеріальні) властивості, його використовували для лікування ран.
Усі мохи невибагливі до умов довкілля і оселяються навіть там, де інші рослини не можуть зростати. Тварини майже не живляться мохами, що сприяє накопиченню їх залишків у ґрунті і збагачує його. Болота відіграють значну роль у підтриманні водотоку річок, тому небажано осушувати великі їх площі. На болотах оселяються цінні тварини, зростають рідкісні рослини. Ціла низка сфагнових боліт на Поліссі отримала зараз статус пам’яток природи.