Школяр UA

Міжнародні відносини

Тридцятилітня війна тривала протягом 1618–1648 рр. і являла собою перший збройний загальноєвропейський конфлікт. Головними причинами війни стали протиборство Франції з Габсбурзькими монархіями за Ельзас і Лотарингію, намагання Голландії, Данії, Швеції затвердитися на Балтійському морі, напружені відносини між європейськими державами та Османською імперією.

У 1608 р. протестантські князі Німеччини уклали Євангелічну унію. 1609 р. Габсбурзький блок, до складу якого увійшли Іспанія, Австрія, католицькі князі Німеччини та Річ Посполита, за підтримки Папи Римського утворили військовий союз — Католицьку лігу. Його метою було відновлення католицизму на всій території Європи. Антигабсбурзький блок утворили протестантські князі Німеччини, Франція, Швеція, Данія, Англія, Голландія, Росія.

У травні 1618 р. габсбурзька влада заборонили протестантську віру. Це стало приводом до війни. У Чехії розпочалися заворушення.

У ході Тридцятилітньої війни виділяють чотири етапи.

З 1618 р. до 1624 р. тривав Чеський період війни. Чеський сейм обрав новий уряд, позбавивши імператора Фердинанда II влади і завдавши поразки його війську. Фердинанд II Габсбург, уклавши угоду з Католицькою лігою, у листопаді 1620 р. у битві біля Білої Гори поблизу Праги розгромив чеську армію. У Чехії було відновлено католицтво, землі чеських дворян віддані католикам.

Вдалий виступ датського короля Кристіана IV поклав початок Датському періоду війни (1625–1629). Данії, Голландії, Англії Фердинанд II протиставив власну армію, яку очолив Альбрехт Валленштейн. Ця армія була створена з найманців й утримувалася за рахунок завойованих територій. До війська брали всіх, незважаючи на релігійну приналежність, платили багато грошей, однак жорстко підтримувалася дисципліна. Валленштейн виявив себе і як видатний полководець. Разом з армією Католицької ліги він завдав декілька нищівних ударів датчанам і військам протестантських князів. Валленштейн став господарем Північної Німеччини. Данія зобов’язалася не втручатись у німецькі справи. Після того, як Валленштейн розпочав створення власного флоту, Фердинанд II відправив його у відставку.

Шведський період війни тривав із 1630 р. до 1635 р. Швеція висадила в Поме­ранії (Німеччина) армію на чолі з королем Швеції Густавом-Адольфом. У 1631 р. Густав-Адольф завдав ни­щівної поразки армії Католицької ліги неподалік від Лейпцига, а наступного року поблизу Аугсбурга розбив імперські війська, зайнявши Мюнхен. Габсбурги знову звернулися до Валленштейна, який швидко створив найману армію. Шведське військо в листопаді 1632 р. неподалік від Лютцена швидко розгромило армію Валленштейна. Але в бою загинув Густав-Адольф. Франція, Швеція і Саксонія почали шукати миру з Валленштейном. Фердинанд II знову усунув Вал­ленштейна від командування. Його армія та армія Іспанії спустошили землі Західної Німеч­чини.

З 1635 р. у війну вступає Франція. Франко-шведський період війни тривав до 1648 р. У цей час Франція разом зі Швецією та Голландією вела війну в Німеччині та Іспанії. Обидві сторони були виснажені та спустошені  постійними воєнними діями. З 1644 р. Франція почала переговори про укладання миру.

У 1648 р. у Вестфалії було підписано мир, заснований на поступках з обох боків. Швеція отримала Померанію й велику грошову компенсацію; Франція — частину Ельзасу та Лотарингії; збільшили свої володіння Бранденбург, Саксонія, Баварія. Вестфальський мир на 200 років закріпив політичну роздробленість Німеччини. Офіційно визнавалися католицизм, лютеранство, кальвінізм.

Війна принесла розорення Німеччині та країнам, які входили до складу імперії Габсбургів. Значно скоротилася чисельність населення, зазнали втрат промисловість та торгівля.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку