Природні системи. Будова, внутрішні та зовнішні зв’язки
Природні угруповання, у які об’єднуються для спільного життя рослини, тварини, гриби, мікроорганізми та їхнє середовище існування, називаються екологічною системою (екосистемою).
Рослини становлять основу, фундамент життя. Як без фундаменту не зміг би стояти будинок, так без рослин не може існувати жива природа. Це пояснюється тим, що тільки рослини здатні з неорганічних сполук — води, вуглекислого газу, мінеральних речовин — створювати органічні сполуки, із яких будують свій організм. Усім іншим організмам — тваринам і людині, грибам і більшості бактерій — необхідні для життя готові органічні речовини, створені рослинами. Тому рослини називаються організмами-виробниками.
Тварини споживають органічні речовини, які є продуктами життєдіяльності рослин. Тому тварин називають організмами-споживачами.
Непомітні, невтомні працівники — дощові черв’яки, бактерії, гриби та інші істоти, які живуть у ґрунті та на його поверхні. Вони руйнують рештки рослин і тварин, перетворюючи їх на неорганічні речовини. Відповідно, бактерії, гриби та інші організми з подібними функціями називаються організмами-руйнівниками.
Організми в екосистемі пов’язує безліч зв’язків. Усі форми зв’язків між компонентами природного угруповання — це внутрішні зв’язки.
Умовою існування будь-якої системи є надходження енергії. Рослини не можуть жити без сонячного світла, сонячної енергії. Сонце не входить до складу екосистем (бо це зірка), але енергія, яку воно дає, — необхідна умова існування природного середовища. Система, яка отримує енергію ззовні, називається відкритою. Тож всі природні системи на нашій планеті є відкритими, тому що їхні зовнішні зв’язки побудовані на основі отримання сонячної світлової та теплової енергії.