Школяр UA

Ендокринна система

Ендокринну систему складають залози внутрішньої секреції (ендокринні залози) і ендокринна частина залоз змішаної секреції. До залоз внутрішньої секреції відносять гіпофіз, щитоподібну залозу, надниркові залози, а до залоз змішаної секреції — підшлункову та статеві залози, оскільки вони мають як ендокринну, так і екзокринну частини.
Ендокринна система регулює тривалі, такі, що не вимагають швидкої корекції, процеси — обмін речовин, ріст, вагітність, статеве дозрівання.

Гормони — речовини, які регулюють активність процесів життєдіяльності і виділяються ендокринними залозами в кров. За хімічною структурою гормони можуть бути білками, похідними амінокислот, ліпідами.
Гормони діють специфічно, на певний тип обмінних процесів або на певну групу клітин чи тканин.
Гіпофіз і гіпоталамус. Гіпофіз — невелика залоза, розташована біля основи мозку під гіпоталамусом. Гіпоталамус і гіпофіз мають спільну систему кровообігу. Гіпоталамус виробляє нейрогормони, які надходять у кров і контролюють роботу гіпофіза. На рівні гіпоталамуса і гіпофіза здійснюється взаємодія нервової та ендокринної систем.

Гіпофіз складається з двох часток. Перед-ня частка продукує гормони, які контролюють роботу інших ендокринних залоз і обмінні процеси.

Щитоподібна залоза складається з двох симетричних часток, сполучених перешийком. Вона розташована на передній поверхні трахеї під щитоподібним хрящем. Клітини залози зібрані в пухирці — фолікули, які продукують декілька гормонів. Тироксин утворюється з амінокислоти тирозину і містить атоми Іоду. Гормон впливає на обмінні процеси, ріст нервової тканини.
Надниркові залози — невеликі, розташовані по верхніх краях нирок. У надниркових залозах розрізняють кіркову і мозкову речовину. У кірковій речовині виробляються мінералокортикоїди, глюкокортикоїди, статеві гормони. Мозкова речовина надниркових залоз людини виробляє адреналін.
Підшлункова залоза. Ендокринна тканина підшлункової залози представлена острівцями Лангерганса. Так звані ?-клітини острівців виробляють гормон інсулін, ?-клітини — глюкагон.
Статеві залози. Ендокринна тканина чоловічих статевих залоз — сім’яників — продукує статеві гормони — андрогени, одним з яких є тестостерон. Тестостерон відповідає за розвиток і підтримку чоловічих статевих ознак.
Жіночі статеві залози — яєчники — виробляють естроген (естрадіол, прогестерон). Естроген контролює розвиток жіночих статевих ознак.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку