Змалювання типових рис національного характеру у романі І. Багряного «Тигролови»

Іван Багряний, письменник-емігрант, у романі «Тигролови» показав Європі образ українця, представника зневаженої нації, яку розтинали жахливими голодоморами, драконівськими репресіями, але вбити не змогли. «Тигролови» – роман не автобіографічний. Але негаразди і страждання самотньої людини в непрохідній дорозі не вигадані Іваном Багряним, а ним самим пережиті. При змалюванні життя українців у Сибіру письменник використав власні враження від відвідин Зеленого Клину. Тут живуть українці, колишні втікачі й вигнанці, які були колись розкуркулені радянською владою. У Зеленому Клину вони створили свій український Світ, наповнений чистотою і гармонією. «І назви наші люди подавали тут свої, існуючі за рідним краєм», – розповідала Катерина Сірко. Ця родина зберегла православну віру і рідну мову. Сірки жили, дотримуючись народних звичаїв та традицій. І самі вони мужні, горді, упевнені, волелюбні. Велике враження справила на Григорія і зустріч з іншими вихідцями з України – сім’єю Морозів:
«Всім такі, лише одним не такі – поглядом, життєвим тембром, іншою якістю».

Дотримується народної моралі й головний герой твору Григорій Многогрішний. Навіть маючи дозвіл Наталки узяти коня, він не робить цього і бере лише харчі, сірники і жменю набоїв. Суто українська вдячність за гостинність і доброту примушує його повернутися до Сірків, щоб належно подякувати. Як бачимо, звичаї, традиції, засновані насамперед на ментальності українського народу, який відзначається доброзичливістю, гостинністю, совісністю, поки не даною, віками усталеною, а дійовою спонукальною силою.

Роман «Тигролови» спроектований не тільки в сучасне авторові, ай на минуле та майбутнє. Образи українців – представників колись славних козаків родів Многогрішних, Сірків, Морозів – не просто типові, вони – яскраве твердження, що генеалогічне дерево не втратило сили через століття, що в нових поколінь тече така ж гаряча, непокірна козацька кров. А поки є серед українців такі люди, як Григорій Многогрішний, Сірки й Морози, нація не черпала своїх можливостей у боротьбі з ворогами. Вона може духовно відродити ся і самоствердитися.

 

 

Copyright © 2009-2017. All Rights Reserved.