Школяр UA

Діккенс Чарльз

Як мало людині треба для щастя

Твір за повістю Ч. Діккенса: Різдвяна пісня в прозі. Припустимо, ми нічого не знаємо про Скруджа, крім того, що він йде до «клопітно харчевні», де їсть «свій тоскний обід», а потім повертає в самотню обитель, де «похмура анфілада кімнат займала частину невисокого понурого будинку. А на дворі темно, хоч око виколи … і на всьому лежав такий товстий пласт інею, що здавалося, там засів сам лихий дух негоди, заглиблений у свої важкі роздуми ». Які висновки з цього можна зробити? Скрудж - людина глибоко нещасний, в житті він не досяг успіхів, перебивається з хліба на воду. Так? Нічого подібного!

 

Скрудж - Людина великого добробуту, він, кажучи сучасною мовою, роботодавець, від нього в буквальному розумінні слова залежить життя і благополуччя багатьох родин. За багатством з ним лише деякі жителі містечка можуть зрівнятися. У чому ж причина його нікчемною особистому житті? Відповідь на це питання дає Дух Джейкоба Марлі, компаньйона Скруджа, який сам піклувався про прибуток і не направляв свої зусилля на милосердя і щедрість. У гонитві за прибутком Скрудж втратив і дівчину, яка любила його, і друзів, і своє добре ім’я і навіть віддалив від себе рідних і близьких. Ось звідки порожнеча в душі і невпорядкованість в особистому житті цієї людини.

Але для Скруджа ще не все втрачено. Про це і повідомляє йому Дух Джейкоба Марлі.
Дух Минулого повертає Скруджа у безхмарне дитинство. Він бачить своїх товаришів, бачить милу серцю картину минулого, і Дух зауважує зміни на обличчі Скруджа. На щоці цієї людини блищить сльоза? Чи може бути таке? Чому на якусь мить Скрудж відчув щастя, подумки перенісшись в дитинство? Так як тоді його супутниками не були ні брехня, ні гонитва за наживою, ні байдужість. А була любов, Так як в дитинстві ми завжди відчуваємо, що всі нас люблять, не треба ні за що боротися.

Ми знаходимося під надійним захистом свого рідного дому, нас супроводжують радість, безтурботність, ми й самі переповнені добротою до оточуючих. І коли ця доброта з часом покинула Скруджа, оскільки він подорослішав, тоді він втратив і щастя, і душевний спокій. А крім золота, придбав ненависть, невлаштованість, озлобленість навколишнього світу. Ніколи йому не було так добре, як у дитинстві, може, навіть і голодному. Значить, Скруджеві треба знову подружитися з добротою. Недарма Скрудж, згадуючи минуле, промовляє нарешті, що добро настільки велике, що воно гідне цілого багатства.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку