Школяр UA

Достоєвський Федір

Викриття індивідуалістичного свавілля в романі Достоєвського «Злочин і кара»

Російська література XIX століття мала особливу місію: вона була голосом усіх прогресивних людей країни, єдиною можливістю говорити про протиріччя і трагізм сучасності, відбивала напружене шукання громадської й особистої правди. Федір Михайлович Достоєвський усвідомлював цю місію повною мірою, його особиста доля і творчість - це напружений пошук шляхів удосконалення людства.

Продовжити

Теорія Раскольникова, її антигуманістичний смисл (За романом Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»)

Роман Ф. М. Достоєвського "Злочин і кара" - один із найскладніших творів в історії світової літератури. Навіть виходячи з того, як роман сприймається читачем, він чи не єдиний твір такого плану. Особисто на мене твір спочатку справив враження цілковито зрозумілого: ніяких натяків, ніяких загадок, ніяких таємничих подій. Насправді ж, злочин Раскольникова щільно пов'язаний із його теорією, а ця теорія - злочинна.

Продовжити

Тема «маленької людини» в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

Тема «маленької людини» є однією з центральних тем у російській літературі. Її торкалися у своїх творах і Пушкін («Мідний вершник»), і Толстой, І Чехов. Продовжуючи традиції російської літератури, особливо Гоголя, Достоєвський з болем і любов’ю пише про «маленьку людину», що живе в холодному і жорстокому світі. Сам письменник зауважив: «Усі ми вийшли з Шинелі Гоголя». Тема «маленької людини», «принижених і ображених» особливо сильно прозвучала у романі Достоєвського «Злочин і кара». Одну за одною розкриває письменник перед нами картини безпросвітної бідності. Ось кидається з мосту жінка, «з жовтим, довгастим іспітим особою і запалими очима». Ось йде по вулиці п’яна збезчещена дівчинка, а за нею йде жирний франт, який явно полює за нею. Спивається і кінчає з собою колишній чиновник Мармеладов, якому «немає куди йти» в житті. Змучена убогістю, гине від сухот його дружина, Катерина Іванівна. Соня йде на вулицю торгувати своїм тілом.

Продовжити

Тема падіння і духовного відродження людини у творах Ф. М. Достоєвського

Людська душа, її страждання і муки, муки совісті, моральне падіння, і духовне відродження людини завжди цікавили Ф. М. Достоєвського. У його творах зустрічається багато персонажів, наділених воістину трепетним і чуйним серцем, людей, добрих за природою, але з тих чи інших причин опинилися на моральному дні, втратили повагу до себе як особистості або опустили свою душу в моральному плані. Деякі з цих героїв так ніколи і не піднімаються на колишній рівень, а стають справжніми негідниками. Іншим же героям належить пройти важкий і важкий шлях воскресіння своєї душі, повернення їй людської подоби. До одних з таких персонажів належить і Родіон Раскольников, Головний герой роману «Злочин і кара».

Продовжити

Образ Сонечки в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

У романі «Злочин і кара»Ф. М. Достоєвський показав трагедію особистості, яка бачить багато протиріччя своєї епохи і, заплутавшись остаточно в життя, створює теорію, яка йде врозріз з головними людськими законами. Ідея Раскольнікова про те, що є люди - «тварі тремтячі» і «право мають», знаходить у романі багато спростування. І, мабуть, найяскравішим викриттям цієї ідеї є образ Сонечки Мармеладової. Саме цій героїні судилося розділити глибину всіх душевних мук Раскольникова, які він відчув після вбивства баби лихварки та Лисавета. Саме Соня була постійно поруч з Раськольниковим, допомагаючи йому розібратися в собі і прийти до тих вічних цінностей, які уособлювала в своєму характері бідна й покірливого дівчина. Сенсом життя Сонечки є співчуття до людини, співчуття до всіх живуть. Вона не ділить людей на добрих і злих. Для неї будь-який людина є гарним. Соня має велику силу співчуття, і ця сила змушує її йти по всіх колах пекла, штовхає її до таких же «принижених і ображених» людям, як і вона сама. Раскольников називає таких людей, як Соня, «бідними і лагідними», які «все віддають, дивляться лагідно і тихо». Але саме ця якість і робить Соню здатної на сильні вчинки, які вимагають від людини великого морального мужності.

Продовжити

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку