Школяр UA

Селінджер Джером

Лірична сповідь головного героя в романі Селінджера «Над прірвою в житі»

Роман «Над прірвою в житі» (більш точний переклад «Ловець у житі») - центральний твір відомого американського письменника Джерома Девіда Селінджера - був опублікований в 1951 році. Ледь побачивши світло, він, як це було і з іншими творами письменника, відразу ж привернув увагу читаючої публіки. Роман Селінджера різко виділяється на тлі переважали в той час стримано-об’єктивістської манери в дусі Хемінгуея. Він є нарочито «незачесані» ліричну сповідь у формі щоденника або, як каже сам автор, «узкопленочного аматорського фільмики в прозі» з докладною фіксацією монологів. На перший погляд, у творі занадто багато деталей, ліричних відступів та коментарів, але саме завдяки цьому спілкування письменника з читачем набуває гранично безпосередній, довірчий, інтимний характер.Головний герой, юний Холден Колфілд, перебуваючи на лікуванні в санаторії для нервових хворих, сам розповідає про себе і події річної давності. З цієї розповіді ми дізнаємося, що Холдена «витурили», як він висловлюється, з престижної приватної школи, тому що він «провалився з чотирьох предметів і взагалі не займався …». Школа Пенсі бореться за високу «академічну успішність», і Холдена неодноразово попереджали - «намагайся, учись», викликали для бесіди батьків, але він свідомо йшов на конфлікт. Ми дізнаємося, що з тієї ж причини Колфілд був виключений і з трьох інших шкіл, і все тому, що в душі цього ще не сформувався підлітка зріє протест проти всього надуманого і показного. Він категорично не приймає фальші, нещирості і лицемірства, які панують в навколишньому світі, у тому числі і в системі освіти. «Не люблю», «ненавиджу», «терпіти не можу»-слова-рефрени, раз у раз вимовлені героєм. Йому огидні святенництво «підлого удавальника» Хааса, директора Елктон-хілл, який «милий» і «ввічливий» тільки з дітьми забезпечених батьків, злить солодкава реклама Пенсі, де «… такий собі хлюст, верхи на коні, скаче через перешкоди». «Так ніби в Пенсі тільки те й роблять що грають в поло, - обурюється герой. - А я там і коні жодного разу в очі не бачив. І під цим кінним хлюстом - підпис: «З 1888 року в нашій школі виковують сміливих, відважних юнаків». Ось вже липа! Нікого вони там не виковують, та й в інших школах теж. І жодного «благородного і сміливого» я не зустрічав, ну, може, є там один-два - і край. Та й то вони такими були і до школи ». У Пенсі «повно уркаганів», незважаючи на те що у, більшості хлопців батьки «багачі». «Чим дорожча школа, тим більше в ній злодюг», - робить висновок Колфілд. Його дратує помилкова благодійність Оссенберга, колишнього учня Пенсі, який «заробив купу грошей на похоронних бюро», і взагалі будь-які прояви неправди і нещирості, навколишнє вульгарність, що стала нормою життя. Ця риса в характері героя головна і надзвичайно приваблива.

Шістнадцятирічний Колфілд Холден - максималіст. Він ще не навчився поблажливо ставитися до людських слабостей, і тому його негативне сприйняття навколишнього світу часто загострене. Це проявляється не тільки у відношенні до близького оточення, а й у ставленні до деяких загальновизнаним майстрам мистецтва до літератури. «Взагалі я дуже неосвічений, але читаю багато», - зізнається герой. Він намагається скласти про все свою власну думку.

Так, йому не подобається «Прощавай, зброє!» Хемінгуея і «Тягар пристрастей людських». Сомерсета Моема, зате він із задоволенням перечитує «Великого Гетсбі» Фіцджеральда, Томаса Харді. Особливо «захоплюють * Колфілда« такі книжки, що як їх дочитаєш до кінця - так відразу думка: От, якби цей письменник став твоїм кращим другом, і щоб з ним можна було поговорити по телефону, коли захочеться. Але це рідко буває … »Холден намагається скласти власну думку і про гру знаменитих акторів. Так, він скептично налаштований по відношенню до музиканта Ерні, акторам Ланта, не сподобався йому і Лоуренс Олів’є в ролі Гамлета, тому що «він був зовсім не такий, яким, за словами Д. Б. (письменника, старшого брата Холдена, який є для нього великим авторитетом), повинен бути Гамлет. Він був більше схожий на якогось генерала, ніж на такого дивака, не всі дома ». «Розумієте, - говорить Колфілд, - коли що-небудь надто добре, то, якщо не стежити за собою, починаєш виставлятися напоказ. А тоді вже не може бути добре ».

Перебуваючи в постійному пошуку справжньої, повної гармонії і не знаходячи її, юний Колфілд болісно реагує на найменші прояви нещирості і «показухи». Природно, що при такому вразливому «устрій» психіки героєві важко підтримувати дружні відносини з оточуючими.

Справжніх друзів у нього немає, а зустрічі і розмови з випадковими або малознайомими людьми ні до чого хорошого, як правило, не призводять. Виключений з Пенсі, Колфілд приїжджає в Нью-Йорк, але і в рідному місті він виявляється бездомним та неприкаяним.

Самотність в тягар Колфілд, його тягне до людей, але «туга за ідеалом» змушує автоматично помічати в оточуючих неприємні йому риси і підтримувати відносини з видимим зусиллям. Так, його «нестерпно» дратує «тоненький, писклявий» голос Еклі, його «звіряча» неохайність, його «дивна» звичка чистити нігті кінцем сірника і постійно «хапати» різні предмети. «З ним я ставав справжнім садистом», - зізнається Колфілд.

Дратує його і «альбомна» краса Стредлейтера. Він не любить цього «самозакоханого» «удавальника», який вважає, «що красивіше його нема на всій Західній півкулі», і вічно просить про послугу. «Ці красиві хлопці … до того в себе закохані, що вважають, ніби ти теж у них закоханий і тільки й мріють зробити йому послуги. Диваки, право », - говорить Колфілд. Він-то зовсім не відчуває до Стредлейтерові симпатії.

А ось вчителю історії Спенсеру хлопчик явно симпатизує, але вигляд старого, хворого людини приводить його в смуток. Він щиро не розуміє, як людина, «з якого вже пісок сиплеться», який «однією ногою в могилі», може отримувати задоволення від життя. Холдена дратує і запах ліків, що витає в повітрі, і «жахливо жалюгідний, потертий, старий халат» вчителя, і його манера говорити і сміятися. «У житті не бачив, щоб людина стільки часу поспіль міг кивати головою. Не зрозумієш, чого він хитає головою, що замислився, чи просто тому, що він вже зовсім дідуган і ні хріна не розуміє ». Героєві здається, що він заздалегідь знає все, що йому скаже вчитель, і тому відчуває непереборне бажання «бігти до бісовій матері». При цьому Колфілд віддає собі звіт, що в ситуації, що склалася, винен він сам, і що з його боку «свинство» так говорити і думати про літнього шанованому людині. Чуйна натура Колфілда така, що він ніколи не залишається байдужим до людей, з якими зіштовхує його доля. І він здатний по-людськи пожаліти навіть тих людей, які йому абсолютно не подобаються. Він співчуває і «неохайності» Еклі, і красунчику Стредлейтерові, і зустрінутим у барі провінціалка, і молодий повії, і навіть сутенера, ліфтер Морісу.

Внутрішній дискомфорт, який герой зазнає від розбіжності його поглядів і уявлень з реально діючими правилами поведінки, змушує його вести себе неприродно, фантазувати, «триматися не за віком» або, як він висловлюється, «навертати». Від нудьги Колфілд часто «валяє дурня». «Я жахливий брехун, - зізнається він, - такого ви ніколи в житті не бачили. Страшна справа. Йду в магазин купити журнал абощо, а якщо мене раптом запитають, куди я, можу сказати, що йду в оперу. Жахливе справу! »Заради дотримання пристойності, тобто підкоряючись загальним законам, він іноді змушений лицемірити. І якщо випадкової попутниці, матері одного з своїх однокласників, він доставляє щиру радість розмовою про її сина, то тільки тому, що бреше. «Якщо хочеш жити, доводиться говорити всяке», - нарікає він і мріє то прикинутися глухонімим, то бігти на Захід, «де тепло і красиво», або навіть уявляє власну смерть.

 

Але насправді Колфілд зовсім не прагне протиставити себе навколишнього світу, відокремитися від нього. Навпаки, він страждає від самотності, від своєї незлагідними і імпульсивності, через яку в нього немає справжніх друзів. Тому він і призначає в Нью-Йорку зустріч з Карлом Льюїсом, якого явно не любить, бачиться з Саллі Гейс, від манірності якої його «коробить», і з учителем Антоліні, повчальні міркування якого вислуховує, напружено борючись з позіханням, а ось єдиного, за винятком рідних, близької йому людини - Джейн Галлахер - не спромагається розшукати.

Один з персонажів роману дуже правильно підмічає, що у Холдена «лукавство» нрав і в неї немає чіткої мети в житті. Це дійсно так. Він ще не визначився. Холден перебуває ніби між двома світами - дитячим та дорослим, повністю не приєднуючись ні до того, ні до іншого. Він, наприклад, як наївний дитина, задається питанням, куди діваються взимку качки з ставка в Центральному парку, коли той замерзає, але зовсім по-дорослому розмірковує про книги, про гру музикантів і акторів, про професію адвоката. «Я іноді веду себе не за віком, - говорить він. - Іноді я чиню як тринадцятирічний, не більше. Сміх, виходить, особливо тому, що в мені шість футів і два з половиною дюйми та ще й волосся в мене з сивиною … І все-таки іноді я чиню як років дванадцять. Всі так кажуть, особливо батько. Почасти це вірно, але не зовсім. А люди завжди думають, що вони тебе бачать наскрізь. Мені-то наплювати, хоча на душі стає, коли тебе повчають - поводься як дорослий.

Іноді я веду себе так, ніби я куди старшим за свої роки, але цього-то люди не помічають. Люди взагалі нічого не помічають ». А для Колфілда дуже важливий його внутрішній світ. Його власний, а не нав’язаний ззовні. Оточуючі не дають собі праці розібратися, що відбувається в душі хлопчика. Батьки, мабуть, також приділяють йому не надто багато уваги. Ні, вони непогані люди (сам Колфілд відгукується про батьків як про людей «славних», але образливих «до чортиків»), просто живуть за законами «дорослого» світу, які для їх сина неприйнятні. Їх син немов живе «в іншому вимірі». Він кидається в пошуках чогось співзвучного і близького своєї душі, діючи інтуїтивно, часто несподівано для себе самого, і тоді йому стає ніяково і навіть соромно, він називає себе «ненормальним» і «божевільним».

Психіка підлітка дійсно надламана: за чотири роки до описуваних подій від білокрів’я помер його молодший брат Аллі. «Він би вам сподобався. Він був молодший за мене на два роки, але набагато розумніше. Жахливо був розумний, - з гордістю згадує Холден. - Але він не тільки був самий розумний в нашій сім’ї. Він був найкращий, у багатьох відносинах ». Втрата гаряче улюбленого брата стала для Колфілда сильним потрясінням. Йому тоді було тринадцять років, і він буквально сходив з розуму від горя, що переповнювали його дитячу душу. «Я ночував у гаражі і перебив дочиста всі стекла, просто кулаком, не знаю навіщо. Я навіть хотів вибити скло в машині … Я розумію, що це було нерозумно, але я сам не розумів, що роблю, а, крім того, ви знаєте, який був Аллі », - пояснює Холден. Образ покійного брата став для нього ідеальним. «Я люблю Аллі», - єдине, що він зміг відповісти на закиди молодшої сестрички Фібі в тому, що йому «взагалі нічого не подобається». Етичний максималізм робить героя абсолютно непристосованим до дійсного життя. У ній він не бачить для себе ніякого покликання, крім хіба що одного: «стерегти дітей над прірвою в житі», рятувати їх від падіння в убозтво дорослості. «Знаю, це дурниці, - говорить він, - але це єдине, чого мені хочеться по-справжньому. Напевно, я дурень ».

Ми знайомимося з Голдена Колфілда у момент його гострої моральної кризи, коли він тяжко переживає зіткнення з навколишнім світом. Як би не вів себе Колфілд, як би не «тримався» - дорослим або дитиною, - він ніколи не виражає себе цілком. Він знаходиться в тому віці, коли відбувається становлення особистості, а тому далекий від усвідомлених рішень і відповідального вибору.

Селінджеровскій герой переходить з дитинства у доросле життя, і цей перехід дається йому важко. Необхідність і невідворотність дорослішання лякає його. Звідси і невпевненість, і зайва підозрілість, і імпульсивність, і безмежні фантазії. Героя Селінджера не можна назвати ні романтичним, ні ідеальним, ні власне «позитивним», тим не менш, цей конфліктний, неврівноважений, «важкий» підліток викликає у нас співчуття і симпатію, і підкуповує, в першу чергу, та щирість і відвертість, з якою він розповів про себе у своїй ліричної сповіді.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку