Школяр UA

Джойс Джеймс

Есе Дж. Джойса «Джакомо Джойс» — шедевр малої модерністської прози

Кохання... Найсвітліше і найтаємничіше, найсолодше і найболючіше, сотні разів оспіване і щоразу інше людське почуття. Життя закоханого перебігає в не­звичному вимірі. Поруч із дорогою людиною час стрімко збігає. А коли її немає поруч, то линуть, набігаючи один на одного, спогади: «Бліде обличчя в рамці важкого запашного хутра, її руки сором'язливі та нервові»; «високі підбори ви­стукують пустку на лунких кам'яних сходах»; «спідниця закочена несподіваним рухом коліна; білий мережаний край спідньої сорочки задерто понад міру, паву­тина панчох на ногах»; «оливкового кольору овал обличчя і спокійні, м'які очі».Кохана заповнює собою весь світ, його теперішнє і далеке минуле. Її подоба асоціюється з відомими образами літератури, постатями великих жінок минулого: «Вона йде переді мною вздовж коридору, і доки вона йде, вузол її волосся розгортається і розсипається... Вона не знає про це і йде переді мною проста і гордовита.. От так само вона йшла перед Данте в своїй простій гордості, і такою ж, не торкнутою кров'ю та насильством, дочка Ченчі, Беатріче, йшла на смерть:

 

Зав'яжи

Мій пояс мені, й затягни це волосся

У вузол простий.

Кохання народжується, розквітає, згасає, а потім знову спалахує в чиїйсь душі оновленим і водночас таким самим, яким бувало уже тисячі разів.

У своєму серці закоханий вміщує всю гіркоту прощальних пісень, що звучали ще за часів Відродження. Поклик почуття в його душі — то «стомлений мудрістю голос Вічного поклику, що озвався був до Авраама, відлунюючи на пагорбах».

Цей закоханий — ліричний герой есе Джеймса Джойса «Джакомо Джойс», яке стало підсумком інтенсивних модерністських пошуків письменника. У ньому Джойс розповів історію кохання, що переростає в історію душі, яка прагне пізна­ти житгя і дух епохи. Утворі відчутні автобіографічні факти: перебування в Італії, Франції, Ірландії, робота вчителем англійської мови, закоханість в свою ученицю, одруження. Однак всі ці факти переосмислені, узагальнені, завдяки чому твір набуває широкого звучання.

Головний герой есе — багатогранна натура, наділена асоціативним мисленням, здатна творити свій неповторний світ, не обмежений реальністю. Твір, насичений яскравими імпресіоністськими образами, написано у вигляді низки фрагментів, що передають потік свідомості головного героя. Така незвична поетика дала можливість створити Джойсу живу, пульсуючу розповідь про закохану людину

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку