Школяр UA

Джойс Джеймс

Джойс: «Потік свідомості» та аналіз психології людини в його творчості

Видатний ірландський письменник Джеймс Джойс народився 2 лютого 1882 року в Дубліні, в інтелігентній сім’ї. За наполяганням матері вступив до ієзуїтського коледжу. Закінчивши його (і відмовившись від прийняття духовного сану) і Дублінський університет, він здобув блискучу на той час освіту. З 1904 року разом із дружиною, Норою Барнакль, покинув Ірландію, щоб, як він сам заявив друзям, лише там, за межами Ірландії, сказати правду про неї. В 1912 році зробив спробу повернутися на батьківщину. Спроба закінчилася скандалом: видавець, який підрядився видати збірку оповідань Джойса «Дублінці» (видана в 1914), злякавшись критики в ній ірландського буття, не просто відмовив молодому авторові, а й … спалив чорновики! З прокльонами Джойс удруге покидає Ірландію, цього разу - назавжди. А через сімдесят років, за рішенням ЮНЕСКО, в усьому світі урочисто відзначалося сторіччя з дня народження письменника і в ювілейному спискові Комітету було зазначено: «Джеймс Джойс - класик ірландської літератури XX століття, майстер психологічно тонких новел у збірці оповідань «Дублінці».Цікаво, чи дожив до того часу обережний видавець і чи прочитав він загальновизнану оцінку твору, який спалив? . З 1920 року Джойс жив у Парижі. Потім почалася калейдоскопічна зміна місць проживання: Трієст - Рим - знову Париж - Цюрих. І весь цей час, змінюючи професію за професією (кореспондент газети, службовець у банку, викладач англійської мови), він пише, пише, пише. А видавці кажуть, що не можуть друкувати твори, які зовсім не розуміють, а критики пишуть, що не можуть оцінювати твори, які геть не схожі на все те, що входило до складу літератури раніше… Це зараз Джойс вважається класиком, батьком цілої літератури «потоку свідомості», а його твори називають «євангелієм модернізму», а тоді… Воістину: прижиттєвої слави не буває. А життя Джойса закінчилося далеко від рідного Дубліна, у невеличкій лікарні в Цюриху, 13 січня 1941 року.

Існує думка, що письменники вдаються до модернізму тому, що в них нічого не виходить у «класичних» напрямах, наприклад, у тому ж реалізмі: мовляв, що ти нового скажеш там після Бальзака, Толстого, Діккенса та інших гігантів. Епатувати читача мовляв, легше. Джойс вщент розбиває цю «схему»: класиком він став уже в юності, коли був реалістом. Недаремно ж його «Дублінців» порівнюють із Чеховськими оповіданнями. Йому було куди йти, та він свідомо обрав шлях модернізму і … вдруге став класиком!

До модернових творів Джойса належать психологічне есе «Джакомо Джойс» (1914), романи «Портрет художника замолоду» (1916), «Улісс» (1922) і «Поминки за Фіннеганом» (1939).Усі вони написані в манері «потоку свідомості».

 

 

Поняття «потік свідомості» запозичене літературознавством із психології й філософії, а сам термін - із книги вченого Вільяма Джемса «Наукові основи психології» (1980), де він порівняв свідомість людини із плином ріки, потоку: думка змінює думку, вони взаємопереплітаються, вступають одна з одною у суперечку або, навпаки, доповнюють одна одну тощо. В літературознавстві здавна існував термін «внутрішній монолог» героя. Так ось «потік свідомості» як літературний прийом - це возведений до масштабів літературного методу внутрішній монолог, пряме відтворення процесів внутрішнього життя людини, немов «самозвіт почуттів».

Саме літературу «п.с.» Т. С. Еліот назвав літературою, написаною єдиним сучасним методом. Саме у цьому возвеличенні «п’єси», його універсалізації полягає принципова різниця між ним і внутрішнім монологом. Останній був відомий мало не від часів зародження літератури. Так, продуктивним був внутрішній монолог («потік свідомості»?) у Л. Толстого (пор., наприклад, сум’яття думок Анни Кареніної перед самогубством). Але все-таки він був лише літературним прийомом, а не методом, периферією художнього твору, а не його композиційним стрижнем.

У Джойса ж «потік свідомості» стає саме літературним методом, а увага до внутрішнього світу людини, її психології - його творчим кредо. Перший такий твір - це психологічне есе «Джакомо Джойс», публікації якого людство зобов’язане майже детективній пригоді: понад чверть століття минуло від смерті Джойса, коли відомий американський джосознавець Річард Еллман перекупив цей шедевр у якогось колекціонера- європейця, котрий не захотів назвати своє ім’я. Сталося це 1968 року. Цей невеличкий твір цікавий з багатьох точок зору. Передусім, він стоїть на межі творчості Джойса-реаліста і Джойса-модерніста, а така «прикордонність» цікава вже сама по собі. До того ж, сам Джойс у зрілому віці, після невдалого твору «Поминки за Фіннеганом» (який він з гіркою іронією називав «поминками за Джойсом»), якось зізнався, що хотів би ще написати таку ж елегантну річ, як «Джакомо»…

А отже він сам її досить високо цінував. І, насамкінець, саме у цьому творі автор апробував багато композиційних елементів різного рівня, які знаходимо у його пізніших модернових творах. У «Джакомо» автор з непідробною принадною самоіронією відтворив цікавий момент свого життя: коли він, зрілий вже мужчина, закохався у свою ученицю, молоду італійську і єврейку Амалію Поппер, що брала в нього уроки англійської. Іронізуючи над великою різницею у віці, він жартома називає ліричного героя есе - Джакомо (натякаючи на ім’я знаменитого «серцеїда» Казанови). Але ж не можна забувати й того, що події розгортаються переважно в Італії, де англійському імені «Джеймс» є італійський відповідник - «Джакомо», а відтак Джойс у Італії - таки Джакомо… Цей дрібний епізод приватного життя письменника зробив твір визнаним шедевром всесвітньої літератури передусім тому, що написаний у творчійманері (творчим методом) «потоку свідомості».

Крім Джойса до літератури «потоку свідомості» зверталися М. Пруст, Вірджинія Вульф. Данину йому віддали також письменники інших літературних уподобань: Е. Хемінгуей, В. Фолкнер, О. Хакслі та ін. Зокрема спадкоємцями творчих принципів літературири «потоку свідомості» себе оголошують представники французького «нового роману».

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку