Школяр UA

Грибоєдов О. С.

Сцена балу в комедії О. С. Грибоєдова «Горе від розуму»

Сцена балу в комедії готується заздалегідь. З точки зору ідейного конфлікту п’єси розвиток дії передбачає монологами Чацького і Фамусова, в яких протиставляються ідеали та ідейні переконання «століття нинішнього» і «століття минулого», виявляється неприйняття суспільством ідей і думок Чацького - представника передової дворянської молоді 10-20-х років XIX сторіччя.

Велике значення мають картини та явища, що передують балу. Прагнучи добитися у Софії визнання на початку третьої дії комедії, Чацький сам подає їй привід для насмішок:

Я сам? чи не так смішний?

Говорячи про любов, яку він відчуває до Софії, герой ототожнює її з безумством:

Від божевілля можу я остерегтися …

Реакція Софії на цю репліку Чацького і послужила основою для плітки, настільки швидко разнесшейся на танцювальному вечорі у Фамусова:

Ось знехотя з розуму звела!

Сцена балу - це типова картина московських звичаїв того часу, так звана «галерея типів» фамусовской Москви. Кожна сім’я, запрошена в будинок до Фамусова, включає в себе типових представників цього суспільства, розігрує свою маленьку комедію з повною змалюванням характерів.

Першою приїжджає подружжя Горічей. Чоловік, Платон Михайлович, - старий друг і товариш по службі Чацького. В молоді роки він був веселим, рухливим і живою людиною, а тепер, за словами Чацького, він «спокійний і ледачий», ім забуті «шум таборовий, товариші-брати».

Думається, що Наталя Дмитрівна до заміжжя також добре знала Чацького. Про це можна судити з її першої реакції при зустрічі з героєм:

Не помиляюся чи!., Він точно, по обличчю …

Ах! Олександр Андрійович, ви чи що?

Наталія Дмитрівна - яскравий приклад втілення жіночої влади. Своїми турботами про здоров’я «нездорового» чоловіка вона вбила в Платона Михайловича ту жвавість, яка була властива йому в молодості, зробивши з нього безвольного людини. Наталія Дмитрівна повністю підпорядкувала собі чоловіка своїми постійними зауваженнями, помилковими хвилюваннями про його здоров’я:

Ах! Мій любий!

Тут так свіжо, що сечі немає,

Ти розкрив весь і розстебнув жилет.

Показовою фраза Наталі Дмитрівни: «Мій чоловік - чарівний чоловік», - побудована за тим же принципом, що і фраза Мовчазна: «Ваш шпіц - чарівний шпіц». Це свідчить про те, що роль чоловіка в сімейному житті зведена до рівня іграшки, забави в руках дружини. Та й сам Платон Михайлович вважає сімейне життя нудьгою, оскільки вже кілька років «твердить дует а-мольних» на самоті, зауважуючи при цьому, що тепер він «не те».

Слідом за Горічамі з’являється сім’я Тугоуховскіх: князь і княгиня з шістьма дочками. Шість княжен разом з графинею-онукою представляють, за словами Гончарова, «контингент наречених» того часу. Їх поведінка повністю відповідає тому, як описує Фамусов московських панночок в монолозі «Смак, батюшка, відмінна манера …»: княжни вміють «причепуритися» «тафтіцей, чорнобривців та серпанком», всі їх розмови зводяться до розмов про вбрання:

Ні, якщо б бачили мій тюрлюрлю атласний!

Який ешарп cousin мені подарував!

Поведінка гостей на балу в будинку Фамусова підтверджує той факт,

що визначальними в суспільстві є чин і гроші. Княгиня туго-ховская вже було відправила чоловіка до Чацькому посватати дочок, але, дізнавшись, що молодий чоловік небагатий і ніде не служить, почала кликати князя назад.

У комедії Грибоєдов використовує такий традиційний прийом для класицистичних п’єс, як говорять прізвища. Яскравим прикладом тому може служити князь Тугоуховскій, який вважає глухоту єдиним недоліком. Він сам погано чує і змушений все перепитувати по кілька разів, приставивши до вуха слухову трубку. Він, як і Платон Михайлович, знаходиться в повному підпорядкуванні у дружини. Його роль у сім’ї настільки незначна, що протягом всього балу він не вимовляє ніяких слів, крім вигуків «І-хм!», «О-хм!», «У-гм!» І т. д.

Стара Хдестова, пережиток Катерининського століття, затята крепостніца, своєрідний «Фамусов у спідниці», впевнено тримається в суспільстві, сміливо висловлює свої судження, знаючи, що їй ніхто не сміє заперечувати. Вона всіма силами намагається захищати «. Минулого життя через підла риса», виступаючи проти утворення і всього нового, що може змінити усталений лад.

Персонаж, без якого галерея типів фамусовской Москви, представлена на балу у Фамусова, була б неповною, - це ЗАГОРЕЦЬКА, «запеклий шахрай, шахрай». Усі знають про це, але тим не менше його всюди приймають, так як «майстер прислужити». Він чемно пропонує Софії квиток на виставу, підтакує всім, у всьому погоджується з оточуючими.

Чацький примудряється викликати неприязнь і роздратування у всіх гостей, присутніх на балу, своїми уїдливими зауваженнями і різкими висловлюваннями на адресу членів фамусовского суспільства, ніж наближає кульмінацію і розв’язку суспільного конфлікту, зіткнення «століття нинішнього» з «століттям минулим».

Так, він встигає наговорити кількостей графині-внучці, що сидить «у дівках ціле століття».

Злагоду, єдність, згуртованість - важлива характеристика московського суспільства .. Ця єдність виявляється і в тому, як це суспільство сприйняло Чацького і його мови. Настільки ж одностайна була фамусовская Москва і в поширенні плітки про божевілля головного героя, в тому, як швидко ця плітка рознеслася завдяки панам П. і N.. які не мають навіть повного імені.

Плітка об’єднала всіх героїв комедії. Чутка про божевілля Чацького з’явився для фамусовского світу єдиною зброєю проти сміливих промов Чацького, єдиним виходом з ситуації, що створилася. Московський «світло» таким чином висловив своє ставлення до поведінки героя, розцінивши його як соціальне божевілля. Фамусов - ідеолог цього товариства - каже:

Навчання - ось чума, вченість - ось причина,

Що нині пущі, ніж коли,

Божевільних розвелося людей, і справ, і думок.

По тому, як швидко поширилася плітка, можна судити про характери людей, що населяють це товариство. Сам Чацький, почувши розмову Хлєстової і Репетілова, дізнається про суть що розноситься плітки. Він навіть дає оцінку так званому «механізму» її розповсюдження:

Повірили дурні, одним передають,

Старі жінки вмить тривогу б’ють …

Софія, пустила слух, не бачить в цьому нічого негожого:

Хочу - люблю, хочу - скажу.

Мовчазний до пліток ставиться негативно:

Ах! Злі язики страшніші пістолета.

Маленький чиновник знає, що плітка може в одну мить знищити людину або ж допомогти зробити кар’єру.

Плітка служить засобом розкриття характерів не тільки головних персонажів, а й другорядних. Так, Платон Михайлович спочатку не вірить тому, що Чацький «зійшов з розуму», але змушений визнати це, коли дізнається, що так думають усі.

ЗАГОРЕЦЬКА веде розмову, пов’язаний з пліткою, у бік немислимих припущень. Він говорить про те, чого не могло бути:

Його в божевільні запроторив дядько-шахрай …

Схопили, в жовтий будинок, і на ланцюг посадили …

Стара Хлєстової згодна з Фамусова і вважає, що можна зійти з розуму від «пансіонів, шкіл, ліцеїв», виступаючи тим самим проти освіти, вбачаючи в ньому причину розповсюдження вільнодумства. Дійшовши до графині-бабусі, плітка набуває вже форму гротеску:

Що? до фармазон в клоб? Пішов він у пусурмани? ..

Отже, плітка об’єднала громадський і любовний конфлікти. А фінал для самого Чацького трагічний. Йому було важко дізнатися, що слух про його божевілля був пущений Софією, в яку він закоханий.

Суспільний конфлікт досягає кульмінації в монолозі Чацького про французіке з Бордо «У тій кімнаті незначущих зустріч». Всі гості відвернулися від героя і не звертають на нього ані найменшої уваги: «все в вальсі кружляють з найбільшим ретельністю … Люди похилого віку розбрелися до карткових столів». Герой самотній серед натовпу людей.

Отже, сцена балу грає важливу роль в комедії «Лихо з розуму» Грибоєдова. Тут відбувається кульмінація громадського і любовного конфліктів. Сцена балу наближає і розв’язку. Крім того, на балу перед глядачем проходить галерея типів московського панства першої чверті XIX століття.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку