Гамсун Кнут

Сенс назви твору Кнута Гамсуна «Пан»

XX століття позначилося інтересом до міфу як з боку письменників, так і з боку читачів. Міф завжди вважався глибинною основою людського та історико-культурного буття, а письменники XX століття прагнули по-новому показати давній міф, використати його символьну спрямованість, аби показати його нові грані, що відкриваються у наш час. Одним з таких авторів був Кнут Гамсун - автор роману "Пан".
Чому ж так назвав свій твір письменник? Герой роману лейтенант Глан спершу й сам нагадує цю міфічну істоту. Адже Пан - це бог лісів, отар, пастухів, покровитель природи у давньогрецьких міфах. Він так любив землю, що заради неї покинув Олімп. Так само й Глан жив відлюдником у лісовій сторожці, де його єдиним товаришем був пес Езоп. Цей чоловік був щасливим серед природи, насолоджуючись кожною миттю життя серед пташиного співу у сонячний чи хмарний день. Здається, більш нічого людині й не треба, бо вона сама - джерело радості й смутку.

Детальніше...

Переосмислення давньогрецького міфу в романі К. Гамсуна «Пан»

Однією з характерних ознак модернізму, який, починаючи з кінця XIX ст., відігравав домінуючу роль у літературі та мистецтві, було сучасне прочитання античних міфів. Художники та письменники-модерністи часто зверталися до сюжетів культурної скарбниці людства, переосмислюючи їх та відкриваючи в них нові мотиви, співзвучні їхньому часові. Один із кращих романів норвезького письменника Кнута Гамсуна, чия творчість має ранньомодерністський характер, має назву «Пан». За давньогрецькою міфологією, Пан - це бог лісів, полів, отар, син вісника богів Гермеса й німфи Дріопи. Народився в Арпідії, на світ з’явився з козлиними рогами й ногами. Деякий час жив на Олімпі, та олімпійське життя не припало йому до смаку. Він повернувся на землю, де міг стрибати по горах, наче молодий цал, і бачитися з білими стадами, які паслися на запашних лугах. У своїх горах пан почував себе справжнім господарем. Увечері, після полювання, він лягав на березі струмка і грав на дудці. Спів жодного птаха не можна було порівняти з солодким звуком тієї дудки. Коли він грав, з гір збігали примарні німфи й співали або, узявшись за руки, танцювали при місячному сяйві на лісових галявинах.

Детальніше...

Жіночі образи в романі Кнута Гамсуна «Пан»

Видатний норвезький письменник Кнут Гамсун був мигцем епічного складу. Він майстерно змальовував складні характери своїх героїв. У зображенні внутрішніх драм особистості, передачі тонких психологічних станів людини, які часто не піддаються логічному аналізові, зміні настроїв персонажів, які іноді важко пояснити, Гамсун досяг високої майстерності, виявив глибоку проникливість і здатність зрозуміти найпотаємніші куточки людського серця. У романі «Пан» письменник яскраво зобразив любовні стосунки головного героя лейтенанта Глана з двома жінками, Едвардою та Євою. Едварда - єдина дочка багатого купця Мапа. Батько душі не чув у своїй двадцятилітній доньці. Едварда мала норовистий характер. Вона тільки удавала, що слухається батька, а насправді робила те, що їй забажається. Будучи свободолюбною натурою, Едварда понад усе цінувала свою незалежність. У всякого, хто намагався на неї вплинути, вона раз і назавжди відбивала охоту робити це. Романтична постать лейтенанта Глана, який відлюдкувато жив у мисливській сторожці, відразу ж привернула увагу дівчини. Вона покохала лейтенанта. Проте для Едварди любов - це боротьба, й вона хоче перемоги в ній, покорити коханого. Тому їхні взаємини з Гланом мають характер любовного поєдинку. Едварда то наближає до себе коханого, то відштовхує його. Навіть у ті миті, коли її душа готова розкритися перед Гланом, щось стримує її. Едварда надто горда й затята, щоб визнавати свою неправоту. Вона шукала пригод, у неї багата фантазія. Едварда жде на принца. Від кохання вона очікує чуда, надзвичайної повноти життя.

Детальніше...

Модерністські тенденції у романі К. Гамсуна «Пан»

Імпресіонізм - це напрям у літературі і мистецтві, який відзначається витонченим відтворенням особистісних вражень і спостережень, мінливих миттєвих відчуттів. Сформовується у 70х р. 19 ст. у Франції. Найвидатніші його представники - художники К.Моне, Е. Мане, О.Ренуар, Е.Дега та ін., які основним завданням митця вважали найприродніше зображення зовнішнього світу, витончену передачу власних вражень від предмета або явища, мінливих настроїв. Головним завданням у літературі вважалося вміння передати враження від світу в певний момент через призму суб’єктивного світосприйняття. Це зумовило функціональні та композиційні зміни опису, який став більш епізодичним, фрагментарним.

Детальніше...

Сенс назви твору Кнута Гамсуна “Пан”

XX століття позначилося інтересом до міфу як з боку письменників, так і з боку читачів. Міф завжди вважався глибинною основою людського та історико-культурного буття, а письменники XX століття прагнули по-новому показати давній міф, використати його символьну спрямованість, аби показати його нові грані, що відкриваються у наш час. Одним з таких авторів був Кнут Гамсун - автор роману «Пан». Чому ж так назвав свій твір письменник? Герой роману лейтенант Глан спершу й сам нагадує цю міфічну істоту. Адже Пан - це бог лісів, отар, пастухів, покровитель природи у давньогрецьких міфах. Він так любив землю, що заради неї покинув Олімп. Так само й Глан жив відлюдником у лісовій сторожці, де його єдиним товаришем був пес Езоп. Цей чоловік був щасливим серед природи, насолоджуючись кожною миттю життя серед пташиного співу у сонячний чи хмарний день. Здається, більш нічого людині й не треба, бо вона сама - джерело радості й смутку.

Детальніше...

Copyright © 2009-2017. All Rights Reserved.