Пруст Марсель

Мистецтво в житті людини (за романом М. Пруста «Кохання Свана»)

Що може знати людина про іншу? Лише споглядати її вчинки й робити висновки, але лише суб'єктивні. Тоді як же пізнати людину, її світ? Марсель Пруст вважає, що єдиною можливістю такого пізнання є мистецтво.
У романі "Кохання Свана" є "я" головного героя й те, що можна побачити через це "я". Себе він осягає через потік суб'єктивних станів. Його "я" - це сприймання людини, приреченої на самотність. Здається, саме кохання здатне зруйнувати стіну самотності. Та навіть обіймаючи кохану, чи знаєш, кого обіймаєш. Сван кохає Одетту де Крессі і боготворить її. За що? Адже він розуміє, що ця жінка погодилась на роман із ним із розрахунку й не здатна розділити його великого почуття. Але не в ній, виявляється, справа. Одетта - це об'єкт, який задовольняє потребу кохання. Зовні вона схожа на прекрасних жінок, змальованих Сандро Ботічеллі.

Детальніше...

Марсель Пруст: у пошуках втраченого часу

Марсель Пруст: у пошуках втраченого часу

І. Жива легенда французької літератури. (Ще за життя ця людина перетворилася на живу легенду. Чоловік із репутацією світської людини став відлюдником, намагаючись відтворити різноманітність покинутого ним світу у літературній творчості.)
ІІ. Родина Пруста і початок творчості. (Марсель Пруст (1871-1922) був єдиним сином відомого лікаря і вченого. Мати походила із заможної родини. З дитинства він був хворобливим, і його оберігали від зайвого навантаження, тому дещо давалося йому легко. Він закінчив ліцей, вивчав юриспруденцію в Сорбонні, відвідуючи при цьому світські салони й раути. З 1892 року активно друкується у журналі "Фігаро". 1886 року видав книгу "Утіхи й дні" - збірка текстів невизначеного жанру (між нарисом та есе). За дотепним висловом Анатоля Франса, "елегантні страждання". І лише по смерті письменника було знайдено міркування про мистецтво, які були написані того ж часу й опубліковані 1954 року під назвою "Проти Сент-Бьова".)

Детальніше...

Особливості зображення внутрішнього світу людини в повісті Марселя Пруста “Кохання Сванна”

У літературі XX ст. одним з найвидатніших письменників-модерністів вважається Марсель Пруст. Найбільш відомим твором французького дослідника людської душі й почуттів став роман «У пошуках утраченого часу». Автор створює епопею внутрішнього світу людини, свідомість якої складається з душевних рухів та особистих вражень. Увага письменника зосереджується не на відображенні реальних подій, а на звуках, кольорах, запахах - на тих дрібницях, які складаються в образи, події. Розкриваючи реальний світ через пам’ять, уяву, Пруст створює «нову» реальність, новий світ. І головним для автора стає відображення самого процесу його появи. Твір розгортається в пам’яті оповідача, зближеного з автором. У романі пам’ять стає тією силою, яка оживляє минуле, «втрачений час».

Детальніше...

Витонченість психологічного аналізу в «Коханні Сванна»

Твір із роману «В пошуках втраченого часу» Марселя Пруста. Відомий французький письменник Марсель Пруст є творцем жанру модерністського психологічного роману. Головним його творчим методом вважається імпресіонізм, але у центральному його доробку романі «У пошуках втраченого часу», що складається із семи томів, можна знайти ознаки застосування інших прийомів, наприклад, поетичного символізму. Філософсько-естетичні погляди Пруста частково співпадають із ученням А. Берґсона, його світосприйняття ґрунтується на інтуїтивізмі, тому цей письменник зображує внутрішнє життя як «рух свідомості», навіть простір і час постають у його творах чимось суб’єктивним. Марсель Пруст, узагальнюючи власний життєвий досвід, намагається висвітл-ити недостовірність і відносність уявлень людини про себе, світ і суспільство, а також непевність самого суспільства. Він доходить висновку про нереальність суспільного життя, неможливість кохання і взаєморозуміння, отже саме існування людини, на його думку, є «втраченим часом», а єдиним реальним сенсом буття - мистецтво.

Детальніше...

Кохання Сванна

Головною справою життя французького письменника-модерніста М. Пруста (1871-1922) був семитомний роман-епопея «У пошуках втраченого часу». Сюжет твору - безперервний і стихійний потік спогадів, який проходить крізь свідомість Марселя - героя-оповідач а. Особливе місце в структурі багатотомного роману Пруста посідає повість «Кохання Сванна». Це передісторія основного сюжету, життя Марселя, і водночас ніби увертюра до роману. Виходець із багатої буржуазної родини, Сванн постає на сторінках повісті як світська людина, вхожа в аристократичні кола. Водночас він захоплюється мистецтвом, має ґрунтовні знання в живописі, глибоко його розуміє і тонко відчуває, пише книгу про чудового голландського живописця XVII ст. Вермера. Витончений духовний аристократ, Сванн сприймає життя крізь призму мистецтва,

Детальніше...

Більше статей...

Copyright © 2009-2017. All Rights Reserved.