Школяр UA

Карпенко-Карий Іван

Морально-етичні проблеми в комедії Івана Карпенка-Карого «Мартин Боруля»

Драматургічна спадщина І. К. Карпенка-Карого - це самобутнє й цікаве явище в історії вітчизняної театральної культури. Невмирущу славу принесли митцеві його сатиричні комедії: "Сто тисяч", "Хазяїн", "Суєта". Сюди ж належить і комедія "Мартин Боруля", яка піднімає важливі морально-етичні проблеми і цим самим стає в ряд безсмертних творів.

Продовжити

Актуальність п’єси І. Карпенка-Карого «Хазяїн» (1 варіант)

Завдання літературної критики — визначити художню цінність твору, його значення для читачів. Скільки було випадків, коли вчені не приймали видатне творіння або, навпаки, схвалювали якусь низькопробну "одноденку". Мені здається, що найсправедливішим і найточнішим критиком є час, який перевіряє художні твори на справжність, розставляє їх на місця: щось відправляє у забуття, а іншим дає путівку у безсмертя. Ось до цих останніх, безумовно, належить комедія І. Карпенка-Карого "Хазяїн".

Продовжити

Головна риса характеру Герасима Калитки (за п’єсою І. Карпена-Карого «Сто тисяч»)

У п'єсі Івана Карпенка-Карого "Сто тисяч" простежується характерна для заможного селянина риса характеру — чим більше людина жадає набуття багатства, тим більше вона вчиняє заради грошей злочинів.

Отаким селянином у п'єсі "Гроші" (саме таку назву мала спочатку п'єса) був Герасим Калитка. Він скуповує землю в збіднілих селян, поміщиків, які не змогли протистояти йому та іншим поміщикам. Отож, усе його життя, думки спрямовані на придбання землі: Сказати, шо він був скупий — так ні. Якщо нажив так хазяйство, то знав, кому продати й у кого купити. Проте хижацько-підприємницька натура його далася взнаки.

Продовжити

Комедія «Хазяїн» Івана Карпенка-Карого — видатне досягнення української драматургії XIX ст

Спадщина І. Карпенка-Карого (Тобілевича) — 18 п'єс. Драматургічна творчість його — найбільше досягнення української класичної драматургії XIX ст. Творчо засвоївши досягнення своїх попередників — І. Котляревського, Г. Квітки-Основ'яненка, Т. Шевченка, М. Гоголя, О. Островського, він створив жанр української соціальної комедії.

"Хазяїн" — найвизначніша, найкраща реалістична сатирична комедія Карпенка-Карого, — вершина його творчості. У чому Ж полягає її реалізм?

Продовжити

Комедія І. Карпенка-Карого «Сто тисяч» і «вічна» тема влади грошей над людиною

Коли Іван Карпенко-Карий писав комедію "Сто тисяч", він ставив за мету піддати сатирі ті негативні явища, які побутували у 80-90 роках XVIII століття. Сільські багатії всіляко намагалися примножити свої багатства. Часто гонитва за грошима ставала самоціллю, гроші витісняли з життя людини такі поняття, як честь і мораль. І тоді з'являлися такі постаті, як Герасим Никодимович Калитка - головний герой комедії "Сто тисяч".

Калитка - заможний селянин, який вже має 200 десятин землі, проте, всі свої сили покладає на те, щоб збільшити свої володіння. Він мріє: "їдеш день - чия земля? Калитчина! їдеш два - чия земля? Калитчина! їдеш три - чия земля? Калитчина! Диханіє спирає".

Продовжити

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку