Школяр UA

Карпенко-Карий Іван

Комедія «Хазяїн» Івана Карпенка-Карого — видатне досягнення української драматургії XIX ст

Спадщина І. Карпенка-Карого (Тобілевича) — 18 п'єс. Драматургічна творчість його — найбільше досягнення української класичної драматургії XIX ст. Творчо засвоївши досягнення своїх попередників — І. Котляревського, Г. Квітки-Основ'яненка, Т. Шевченка, М. Гоголя, О. Островського, він створив жанр української соціальної комедії.

"Хазяїн" — найвизначніша, найкраща реалістична сатирична комедія Карпенка-Карого, — вершина його творчості. У чому Ж полягає її реалізм?По-перше, драматург показав, як у пореформеному українському селі відбувалося посилене класове розшарування, як пролетаризувалась сільська біднота і народжувалась сільська буржуазія — глитаї, з яких виростали великі капіталісти-землевласники.

Друге, що заслуговує на увагу: такі глитаї були "дикою, страшенною силою". "Так буде, як я хочу!" — каже Пузир. "Захочу — помилую, захочу — роздавлю!" — ніби в унісон мовить Дикой. Так що це було і в російському купецькому домі, і в хаті українського сільського багатія: влада грошей, нестримна жадоба до збагачення.

По-третє, відбувається процес витіснення з економічної сфери родовитого дворянства, руйнування новонароджених буржуазією "дворянських гнізд" (образ Золотницького).

— А скільки б ви, справді, взяли за Капустяне?

— Два мільйони! А? Не по зубах?

— Продавайте, то й побачите, чи по зубах, чи ні!

— Не можна разом все ковтнуть — підожди трохи! От я строю сахарний завод, завод лопне — Капустяне твоє! (Золотницький і Пузир)

І нарешті, четверте: драматург правдиво показав безсилля інтелігенції в боротьбі з деспотизмом хижаків.

Потворне в п'єсі ми побачили. А завдяки чому створене смішне? Адже це комедія!

По-перше, це суперечність між дрібновласницькою психологією хазяїна і його становищем капіталіста-мільйонера: "Я на степах у Гоголя не бував", "Котляревський мені без надобності", "Хоч не такий і кремезний...", "Чудні люди! Голодних годуй, хворих лічи, школи заводь, пам'ятники якісь став!.."

По-друге, незначні побутові деталі драматург використовує, щоб підкреслити: ні мільйонне багатство, ні почесті не облагородили глитая (історія з кожухом й халатом, з гусьми). До того ж, у п'єсі багато контрастів, що збуджують сміх. А чого вартий сам процес "стяжания для стяжания"!

Те, що це найкраща його комедія, усвідомлював і сам автор, бо писав: "я сам бачу, що це найкраща моя комедія". "Хазяїн" мав у той час великий успіх. Майстерна драматична техніка надала драмі великої сценічної ваги і сприяла її довговічності на сцені.

 

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку