Школяр UA

Конан Дойль

Залізна логіка головного героя та основні принципи дедуктивного методу

Твір за повістями Артура Конан Дойля. Вперше в літературі твори, в центрі яких було розгадування таємниць, з’явилися в Едгара. По, але насправді засновником детективного жанру справедливо вважати англійського письменника Артура Конан Дойля. Він написав ці-мий цикл оповідань і повістей про приватного детектива Шерлока Холмса. Загадки і таємниці завжди приваблюють і захоплюють. Зазвичай літературні герої дізнаються про таємниці безпосередньо беручи участь у подіях або ж з розповідей інших героїв. Розгадкою таємничих історій, зіставляючи факти І вибудовуючи логічні ланцюжки, у Конан Дойля займається, практично не виходячи зі свого робочого кабінету на Бейкер-стрітт, розумний і спостережливий детектив - Шерлок Холмс. Він на очах у свого приятеля - доктора Ватсона - підновлює картину події, наче сам був на місці злочину.

 

 

Коли Шерлок Холмс, вперше побачивши людину, розповідає масу подробиць і її життя, це більше схоже на фокус, якому не перестає дивуватися Ватсон, добере знайомий з методом знаменитого детектива. Така унікальна здатність Шер-чока Холмса в кожній розповіді і кожного разу викликає у читача захоплення. Так, у «Союзі рудих» про клієнта, що тільки-но з’явився і в якому Ватсон не помічає нічого особливого, Шерлок, Холмс розповідає багато цікавого. Наприклад, «містер Уїлсон свого часу заробляв фізичною працею, він нюхає тютюн, пін - франкмасон, буву Китаї і протягом останніх декількох місяців йому доводилося багато писати». Усі ці висновки побудовані на реальних спостереженнях і легко пояснюються героєм: «Ваші руки розповіли мені про це. Ваша права рука більше від лівої. Ви працювали нею, і м’язи на ній стали більшими. Про франкмасонство здогадатися неважко, оскільки ви носите запонку із зображенням дуги і кола. І лише в Китаї могла бути витатуйована та рибка, іцо красується на вашому правому зап’ясті».

На очах у здивованих читачів і не менш здивованого Ватсона, Шерлок Холмс вкотре доводить, що основний принцип дедуктивного методу полягає у розпізнаванні найдрібніших деталей і подробиць, зіставленні фактів, вибудовуванні логічної послідовності. А гарне знання життя і багатий досвід дозволяють Шерлоку Холмсу «творити дива». Будь-яка найдрібніша деталь стає зачіпкою, ниточкою, що приводить до розгадування злочину. Можливості розуму не мають меж - ось головна думка автора, яку він утверджує за допомогою Шерлока Холмса. Потрібно тільки навчитися користуватися цими можливостями, чому і намагається навчитися доктор Ватсон. І хоча Шерлок Холмс стверджує, що він тільки приватний детектив, а в першу чергу він учений, дослідник, саме такі методи у повсякденному житті найчастіше використовують вчені. Розслідування злочинів - це лише окремий випадок, коли використовується логічний підхід. Оволодіння дедукцією і здатністю логічно мислити стануть у пригоді кожній людині. Тому читачів багатьох поколінь так приваблюють розповіді про Шерлока Холмса.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку