О. Генрі займає в американській літературі виняткове місце як майстер жанру «короткої розповіді» (впогі-віогу). Перед смертю О. Генрі висловив намір перейти до складнішого жанру – до романа: «все, що я писав до цих пір, це просто балощі, проба пера, в порівнянні з тим, що я напишу через рік». У творчості, проте, ці настрої нічим не виявилися, і О. Генрі залишився органічним художником «малого» жанру, розповіді. Не випадково, звичайно, що в цей період письменник вперше, за словами Дженнінгса («Через темряву з О. Генрі»), почав цікавитися соціальними проблемами і виявив своє негативне ставлення до буржуазного суспільства». Герої О. Генрі різноманітні: мільйонери, ковбої, спекулянти, клерки, прачки, бандити, фінансисти, політики, письменники, артисти, художники, робочі, інженери, пожежники – змінюють один одного. Умілий конструктор сюжету, О. Генрі не показує психологічну сторону того, що відбувається, дії його персонажів не отримують глибокого психологічного мотивування, що ще більш підсилює несподіванку фіналу.
О. Генрі не є першим оригінальним майстром «короткої розповіді», він лише розвинув цей жанр, в своїх основних рисах що склався вже в творчості Т. Б. Олдріча. Оригінальність О. Генрі виявилася в блискучому застосуванні жаргону, гострих слівець і виразів і в загальній колоритності діалогів. Вже за життя письменника «коротка розповідь» у його стилі почала вироджуватися в схему, а до 1920-м рокам перетворився на чисто комерційне явище: «методику» його виробництва викладали в коледжах і університетах, видавалося численне керівництво і так далі Американські письменники міжвійськового періоду (Ш. Андерсон, Т. Драйвер, Би. Гехт) протиставляли беззмістовності епігонів О. Генрі насичені психологічні новели. Уїльям Сидні Портер (таке справжнє ім’я американського письменника О. Генрі) – автор яскравих, блискучих новел, що користуються усесвітньою популярністю. Проходять роки і десятиліття, а любов читачів до О. Генрі не вичерпується. У чому ж магія цього автора? Чому його новели і сьогодні так хвилюють і захоплюють нас?
Новела О. Генрі «Дари волхвів», як і інші твори цього чудового письменника, затверджує торжество дійсних цінностей. Вона учить цінувати радість і теплоту людського спілкування, любов, щиру участь, здібність до самопожертвування і вірної, безкорисливої дружби.
Письменник Юрій Нагибін в статті «Добрий талант», присвяченою сторіччю в дня народження О. Генрі, говорив про те, що його новели є «вельми корисним читанням для юнацтва, бо вони учать мужності, вірності, благородству». Затверджуючи ці цінності всією своєю творчістю, О. Генрі і для нас, сучасних читачів, залишається письменником не тільки живим, але і дуже потрібним.