Школяр UA

Блок Олександр

Велика стихія революції (поема О. Блока «Дванадцять»)

Поема О. Блока «Дванадцять» була написана у 1918 році. Це був страшний час: чотири роки війни, відчуття волі у дні Лютневої революції, Жовтневий переворот і прихід до влади більшовиків і, нарешті, розгін Установчих зборів, першого російського парламенту. Інтелігентами того крута, до якого відносився О. Блок, всі ці події сприймалися як національна трагедія, як погибель російської землі.

Продовжити

Роль символів у поемі О. Блока «Дванадцять»

Відношення Олександра Блока до Жовтневої революції було неоднозначним. Він сприймав її скоріше не як історичну подію, що спричинила зміну суспільного укладу, а як подію, наповнену містикою. Як боротьбу нового світу зі старим. Ця особливість сприйняття поетом революції і відбилася в його поемі «Дванадцять». Відомо, що Олександр Блок був одним з самих талановитих поетів-символістів. І в поемі «Дванадцять» революція описана Блоком не прямо, а за допомогою символів. Вона представляється у вигляді вітру, вітру змін, що зносить все старе і несе нове життя:
Чорний вечір. Білий сніг. Вітер, вітер!
На ногах не стоїть людина.
Вітер, вітер - На всім Божому світлі.

Продовжити

Тема Батьківщини О. Блока

Тема Батьківщини відноситься до числа вічних у поезії. До неї зверталися художники слова за всіх часів. Але у творчості О. Блока ця тема знаходить особливе звучання. Адже поет жив на рубежі століть, про себе і своїх сучасників він сказав: «Ми - діти страшних років Росії». Передчуття «нечуваних змін» і «небачених заколотів» відкидало особливий відблиск на любов О. Блока до Росії, робило її суперечливою і загостреною. У ранній поезії О. Блока тема Росії не звучить як самостійна. Але всі події його духовного життя проходять на тлі російського пейзажу. Наприклад, у вірші 1901 року «Видно, дні золоті прийшли…»:
Видно, дні золоті прийшли.
Усе дерева стоять як у блиску.
Уночі холодом віє із землі;
Ранком біла церква вдалині
І близька і ясна контуром.

Продовжити

Образ Батьківщини у ліриці О. Блока

«Навкруги тонула Росія Блока», - саме так писав у поемі «Добре» Маяковський, говорячи про явище, якого ні до, ні після не було. Росія для Блока не просто тема, це цілий світ, наділений своїми рисами, заповнений особливими образами і символами. Знову і знову поет повертається до міркувань про трагічне минуле Росії, про її історичне призначення, про її особливості, про її багатостраждальний народ. Ця тема прийшла до автора не відразу - він переймався нею поступово, переборюючи вузькість і суб’єктивну обмеженість своїх ранніх віршів, здійснюючи прорив у широкий світ, у життя епохи, країни, народу. Один з перших віршів, де Блок звертається до образа своєї Батьківщини, - вірш «Гамаюн». Поет міркує про шляхи Росії, які наповнені трагедіями:
Віщає ярмо злих татар,
Віщає страт ряд кривавих,
Я боягуз, і голод, і пожежу,
Лиходіїв силу, загибель правих…

Продовжити

Ідейний зміст вірша Блока Весно, весно, без меж і без краю

О, я хочу безумно жить.Л О. Блок
Кожна людина прагне відчувати радість і щастя. Проте життя сповнене не лише приємних миттєвостей. У ньому є і біль, і невдачі, і поразки. Без них життя було б неповним, однобоким. Саме суперечності роблять життя цікавим, неповторним. Коли щось дається легко, без будь-яких душевних затрат і зусиль людини, хіба ж зможе вона сповна відчути радість перемоги?
Ось і ліричний герой вірша О. Блока «Весно, весно, без меж і без краю…» готовий прийняти життя таким, яким воно випало на його долю:
Принимаю тебя, неудача,
И, удача, тебе мой привет!
В заколдованной области плача,
В тайне смеха — позорного нет!

Продовжити

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку