Школяр UA

Павличко Дмитро

Пісенна творчість Дмитра Павличка

І. Дмитро Павличко — поет щедрого і своєрідного обдарування. (Захоплений красою народної пісні, змалку вихований у любові до неї, Дмитро Павличко закономірно став поетом-піснярем. Багато з його поезій стали популярними піснями.)

II. Незрівнянні твори поета-пісняра.

1. «Два кольори» — пісня про істинні людські цінності. (Нелегким випадає шлях кожній людині. Як на вишитііі сорочці червоний колір із чорним, так і у житті переплітаються радощі й смуток, щастя і горе, любов і ненависть. Та як би не склалося життя, у серці завжди житиме спогад про рідну неньку, про незабутні дні дитинства, про рідний поріг, від якого вирушив у незвідані світи. Багатьма дорогами пройшов ліричний герой, ось уже і сивина війнула в очі. Усе життя героя, що ототожнюється з життям самого автора, вмістилося на вишитій вправними маминими руками сорочці — «червоними та чорними нитками» — одвічними кольорами-символами українців.)2. Пісня із кінофільму «Сон». (Прозвучавши у кінофільмі «Сон», пісня «Ле- леченьки» стала однією з найпопулярніших у народі. Алегоричний образ птаха, у якого проклята чужина висушила силу, сприймається як узагальнення важкої долі, вираження емігрантської туги за рідним краєм, із яким бодай у смерті мріє поєднатися кожен вигнанець:

Ніч накрила очі іУІені молодому, Несіть мене, лелеченьки, Мертвого додому.)

3. Сум нерозділеного кохання у пісні «Явір і яворина». (Д Павличко показав силу кохання, солодкі муки і сподівання. Через нерозділене кохання юнак перетворюється на явір, але й тепер, будучи деревом, складає пісні своїй коханій. Фізична смерть для явора дає поштовх до народження музичних шедеврів:


Він не знає, що надійдуть люди, Зміряють його на поруби, Розітнуть йому печальні груди, Скрипку зроблять із його журби.)

III. Співтворчість Дмитра Павличка та Олександра Білаша. (Протягом багатьох років тісно співпрацюють поет Д. Павличко та композитор О. Білаш, який написав музику до пісень «Сибіряки», «Атака», «Пісня про Україну», «Явір і яворина». Часто по радіо звучать пісні на вірші Д. Павличка «Дзвенить у зорях небо чисте» та «Розплелись, розсипались, розпались». Поет якось сказав, що «між музикою і словом в пісні... повинна існувати духовна єдність авторів, яка зринає з подібності їхніх устремлінь, з їхньої взаємодоповнюваності, з гармо­нійної сумірності їхніх людських і творчих прикмет». Ці слова визначають ту особливість, що музику на вірші Дмитра Павличка писав О. Білаш. 1 вже перша пісня «Два кольори» здобула їм заслужену славу. Пісні на слова Д. Павличка, я впевнена, ще довго чаруватимуть слухачів.)

 

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку