Школяр UA

По Едгар

Гімн людському інтелектові

Шкільний твір за новелами Едгара По «Золотий жук», «Вбивство на вилиці Морг». Хто з нас із захопленням не читав детективних оповідань чи повістей?! Хто з нас з надзвичайною зацікавленістю не стежив за вчинками улюблених героїв детективних кінофільмів? Звичайно, детективний жанр має велику кількість прихильників, бо цікаво спостерігати за логікою розкриття таємниць, у якій демонструються невичерпні можливості людського розуму. Американця Едгара По по праву вважають засновником детективного жанру, майстром захоплюючої фантастичної новели. Основою більшості його оповідань є сміливі гіпотези і припущення. Письменник мав надзвичайну здатність відчувати, в якому напрямку може розвиватися наукова думка майбутнього і, не відступаючи від суворо логічних законів дійсності, творив свої фантастичні оповідання у такий спосіб, що вони сприймалися сучасниками як опис реальних подій. Такими є його оповідання про повітроплавання, про мандрівки у віддалені країни і на місяць, про таємниці людської психіки. Оповідання Едгара По «Золотий жук» та «Вбивство на вулиці Морг» принесли йому широке визнання. Усі ці твори письменник назвав «логічними», бо вони побудовані за законами логіки й аналітичного мислення.Моїм улюбленим оповіданням Едгара По є «Золотий жук». Воно присвячене розповіді про дешифровку старовинного рукопису, майстерно виконану Леграном. Автор повідомляє, що колись Легран був дуже багатою людиною, але фортуна відвернулася від нього, і він, мало не жебраком, стомлений життям у великому місті, поселився на се-лівановому острові. Якось під час прогулянки узбережжям із своїм служником Юпітером він знаходить золотого жука і шматок пергаменту, котрі згодом послужили ключем для знаходження скарбу. Оскільки Легран був людиною обізнаною, добре розумівся на фізиці, хімії, непогано знав історію і навіть докладно вивчив життя капітана піратів Кіда, ці знахідки не давали йому спокою. Весь час він аналізував, що саме можуть приховувати знайдені речі, проте був впевнений в одному - за всім цим стоїть скарб. Піднісши пергамент до вогню, Легран побачив, як під впливом тепла на ньому з’явилася криптограма із зображенням черепа і низкою цифр. Завдяки величезній витримці, логіці мислення, порівнянням і логічним висновкам, а головне - старанності він зміг дешифрувати піратські знаки. Дуже цікаво спостерігати за ходом думки головного героя, але ще цікавіше дізнатися, що винагородою за величезний труд йому дістався досить великий скарб пірата Кіда.

 

Герой другого оповідання Едгара По «Вбивство на вулиці Морг» - Дюпен - людина молода і енергійна. Він -нащадок знатного роду, котрий потрапляє в скрутні життєві обставини і втрачає майже все своє багатство. Завдяки доброму ставленню кредиторів Дюпенові пощастило зберегти якусь частину батьківської спадщини, але грошей на життя бракувало: він ледве зводив кінці з кінцями. Незважаючи на свою молодість, він був дуже обізнаною людиною, і автор зауважує, що всіх «вражала його величезна начитаність, а головне - свіжість його уяви». Єдине, що він міг собі дозволити, - це книги. Коли Дюпен починає за чисто логічними принципами розслідувати вбивство на вулиці Морг, він зрештою приходить до висновку, що злочин вчинила не людина, а оскаженіла тварина. Він уважно оглянув будинок, звернув увагу на те, що від цього злочину віє чимось жахливим, відзначив, що в кімнаті розмовляли двоє - один був француз, а другий - невідомо хто, бо «вигукував якісь нечленороздільні звуки незрозуміло якою мовою». Дюпен звернув увагу на той факт, що в кімнату злочинець потрапив через вікно, спустившись по громовідводу, тобто він володів винятковою спритністю та сміливістю; в кімнаті нічого не було вкрадено, хоча напередодні жертва злочину отримала велику суму грошей. Дюпен відзначив надзвичайну моторність, нелюдську силу, люту кровожерливість, жахливу жорстокість вбивці. А звідси -висновок: злочин вчинила не людина. І справді, це був орангутанг, мавпа, яка втекла від моряка.

Сам Едгар По називав свої оповідання «логічними», бо намагався показати невичерпні можливості людського розуму. Сьогодні, говорячи про його твори, ми бачимо, як досконало письменник продемонстрував безмежну силу й глибину людської думки. Детективні оповідання Едгара По - це гімн інтелектові. Творчість цього американського письменника стала надбанням світової культури, адже в ньому жила віра в людський розум, духовні сили людини, її нескориму волю, непереможне прагнення до знань.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку