Школяр UA

Рабле Франсуа

Гаргантюа і Пантагрюэль характеристика образу Гаргантюа

Гаргантюа - персонаж роману, дія якого відбувається в країні Утопія(т. е. - місце, якого немає). Г. - син короля Грангузье і королеви Гаргамеллы. Скориставшись популярним в народних оповідях чином добродушного гіганта і весельчака Гаргантюа, Рабле з перших же сторінок роману вводить читача в яскравий і химерний світ гротеску. Дитинство Г. нагадує безглузді і смішні епізоди з життя Иванушки-дурника в російських народних казках: Г."розчісував волосся склянкою", "сідав між двох стільців", "черпав воду решетом", "кував, коли остигало". Проте, як і в казках про Иванушку, за уявною дурістю і зовнішньою абсурдністю поведінки Г. часом ховається глибокий сенс. Безглузді витівки героїв Рабле і їх фантастично перебільшені риси зовнішнього вигляду і характеру символізують неможливість закувати вільні і природні прояви життя у бездоганно правильні і строго логічні форми.

Глузуючи з прийнятих в середні віки принципів освіти, Рабле оповідає про те, як "великий богослов" магістр Тубал Олоферн натаскує юного Г. в науках : після декількох років напруженої праці той міг напам'ять прочитати азбуку в зворотному порядку і писати готичними буквами. Тільки у Парижі мудрий Понократ, приступивши до справжнього, а не уявного навчання Г., розпочинає з того, що примушує юнака забути про все, чому його учили раніше.

Сенс цього епізоду в тому, що Рабле, виступаючи глашатаєм принципів гуманізму, закликає очистити світ від середньовічної відсталості і фанатичного догматизму. Постарівши, Г. в листі до Пантагрюэлю славить Бога за те, що він завдяки своєму синові набуває конкретного, зримого безсмертя; "видимий образ мій пребудет у цьому світі, продовжуючи жити, продовжуючи все бачити, продовжуючи залишатися в звичному колі моїх друзів". Таким чином, безсмертя в трактуванні Рабле носить не потойбічний характер, а цілком земний, "тілесний".

У образах великодушних велетнів Гаргантюа і Пантагрюэля, які перевершують оточення не лише фізичною силою, надмірним апетитом, розмірами, але і своїми внутрішніми якостями, проявляється гуманізм Рабле і його віра в колосальні можливості людини.

 

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку