Школяр UA

Різні

Роздуми над сторінками книги А. І. Солженіцина «Архіпелаг ГУЛАГ»

12 лютого 1974 А. І. Солженіцин опублікував звернення до інтелігенції, до молоді, до всіх співвітчизників, в якому він закликав боротися з насильством в Радянському Союзі. Коли насильство в країні набирає силу, воно кричить: «Я - насильство! Розійдись, розступилися - роздавлений! «Влада до насильства завжди вдається від немочі, нездатності управляти країною на основі законів. Насильству, щоб підтримувати себе, необхідно виглядати пристойно, тому воно вдається до брехні. Брехня теж зацікавлена в насильстві. У зверненні письменник заявляє: «… не кожен день, не на кожне плече кладе насильство свою важку лапу: воно вимагає від нас тільки покірності, брехні, щоденного участі у брехні - і в цьому вся вірнопідданість. І тут-то лежить нехтуємо нами, найпростіший, найдоступніший ключ до нашого звільнення: особиста співучасть у брехні! «Влада в цьому зверненні, закликають навіть не до боротьби з насильством, а до морального поведінки, побачили страшну крамолу. І в лютому того ж року Солженіцин був заарештований і насильно відлучений від Батьківщини - висланий за кордон. Режим, який тримався на брехні, не міг себе, вдався знову ж таки до насильства і брехні. Так був покараний письменник, який відкрив усьому світові правду про сталінські табори, автор «АрхіпелагаГУЛАГ».

Продовжити

Своєрідність героїв сільської прози Василя Шукшина

Сільська проза займає одне із провідних місць у російській літературі. Основні теми, які зачіпаються в романах такого жанру, можна назвати вічними. Це питання моральності, любові до природи, доброго відношення до людей і інші проблеми, актуальні в будь-який час. Провідне місце серед письменників другої половини XX сторіччя займають Віктор Петрович Астаф’єв («Цар-риба», «Пастух і пастушка»), Валентин Григорович Распутін («Живи і пам’ятай», «Прощання із Запеклою»), Василь Макарович Шукшин («Сільські жителі», «Любавини», «Я прийшов дати вам волю») та інші.

Продовжити

Моральний конфлікт у творах Трифонова

Трифонов посилив тривіальний моральний конфлікт ще і конфліктом, в деякому роді ідеологічним. Вадим Бєлов не тільки засуджує свого друга-однокурсника за індивідуалізм, але й пильно викриває свого педагога, фахівця з російської класичної літературі, Професора Козельського за недооцінку значення радянської літератури і применшення її досягнень. Так Трифонов відгукнувся на боротьбу з космополітизмом і підлабузництвом, яка велася в ті роки. Таке підстроювання під чергову політичну кон’юнктуру ставилося в обов’язок автору соцреалістичного твору, це схвально називалося тісним зв’язком з життям, оперативним відгуком на актуальні проблеми сучасності. Але в самому романі є ненавмисна авторська самооцінка - там є така сцена: Сергій Палавін, скласти повість, Про яку він всім вуха прожужжали, нарешті читає її своїм товаришам.

Продовжити

Образ головного героя роману А. Бітова Пушкінський дім

Більш складно драма симулятивного існування втілена в психологічному світі головного героя - Льови Одоєвцева. Існують різні критичні оцінки цього персонажа, але його своєрідність саме в тому і полягає, що він не піддається однозначній оцінці, вислизає від нее. Льова, на відміну від інших персонажів роману, що належать до того ж, що і він, поколінню, бачить Сіму-лятівную природу дійсності і розуміє, наскільки небезпечно вияв свого і справжнього на тлі загальної симуляції: Саме непристойне, найзгубніше і безнадійний - стати видимим, дати можливість тлумачення, відкритися (…) Тільки не знайти себе, своє - ось принцип виживання … - так думав Льова … Невидимість!. Однак чи можливо в принципі - не дивлячись на ризикованість цього підприємства - висловити своє в атмосфері тотальної симуляції? Це питання може бути сформульований інакше: чи можливе повернення до цінностей модерністської культури (до цінностей свободи та суверенності особистості) в ситуації розпаду соціальних і культурних засад радянської цивілізації?

Продовжити

Твір за романом Пушкінський дім А. Бітова

Зараз вже важко зрозуміти, Чому Пушкінський дім Андрія Бітова (нар. 1937) - роман інтелектуальний і культурологічний, а зовсім не політичне - був заборонений до публікації в СРСР протягом майже 20 років, чому, виданий в американському видавництві Ардіс, він поширювався у самвидаві і кваліфікувався компетентними органами як антирадянська твір, що порочить радянський лад. Опублікований в Новому світі наприкінці 1980-х, поряд з іншими повернутими творами, він теж був сприйнятий в суто політичному контексті (викликавши при цьому розчарування), і лише пізніше прийшло розуміння тієї ролі, яку цей роман зіграв в історії літератури , шукає шляхи, відмінні не лише від соцреалістичного канону, але і від реалістичної традиції в цілому. Перехідне положення роману на цьому шляху досить чітко, хоча і з протилежними знаками, було зафіксовано критиками, які писали про нього. Так, традиціоналіст Юрій Карабчиївський при загальній позитивній оцінці дорікав Бітова за зайву прихильність грі на шкоду життя, а постмодерніст Віктор Єрофєєв, навпаки, обізвав роман пам’ятником минулого часу за традиційність і зайву авторитарність стилю.

Продовжити

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку