Школяр UA

Різні

Роздуми над сторінками книги А. І. Солженіцина «Архіпелаг ГУЛАГ»

12 лютого 1974 А. І. Солженіцин опублікував звернення до інтелігенції, до молоді, до всіх співвітчизників, в якому він закликав боротися з насильством в Радянському Союзі. Коли насильство в країні набирає силу, воно кричить: «Я - насильство! Розійдись, розступилися - роздавлений! «Влада до насильства завжди вдається від немочі, нездатності управляти країною на основі законів. Насильству, щоб підтримувати себе, необхідно виглядати пристойно, тому воно вдається до брехні. Брехня теж зацікавлена в насильстві. У зверненні письменник заявляє: «… не кожен день, не на кожне плече кладе насильство свою важку лапу: воно вимагає від нас тільки покірності, брехні, щоденного участі у брехні - і в цьому вся вірнопідданість. І тут-то лежить нехтуємо нами, найпростіший, найдоступніший ключ до нашого звільнення: особиста співучасть у брехні! «Влада в цьому зверненні, закликають навіть не до боротьби з насильством, а до морального поведінки, побачили страшну крамолу. І в лютому того ж року Солженіцин був заарештований і насильно відлучений від Батьківщини - висланий за кордон. Режим, який тримався на брехні, не міг себе, вдався знову ж таки до насильства і брехні. Так був покараний письменник, який відкрив усьому світові правду про сталінські табори, автор «АрхіпелагаГУЛАГ».Перший том «Архіпелагу» містив докладне дослідження всього того, що доводилося випробувати людям, перш ніж потрапити до концтабору: системи арештів та різних видів тюремного ув’язнення, тортур слідства, судових і позасудових розправ, етапів і пересилок. У другому томі книги Солженіцин досліджує вже головну і основну частину імперії ГУЛАГу - «винищувально-трудові табори». Ніщо не проходить тут повз увагу автора. Історія виникнення таборів, економіка примусової праці, структура управління, категорії ув’язнених і повсякденний побут табірників, становище жінок і малоліток, взаємини пересічних зеків і «придурків», кримінальних і політичних, охорона, конвоювання, осведомітельская служба, вербування стукачів, система покарань і «заохочень «, робота лікарень і медпунктів, різні форми умертвіння і нескладна процедура похорону ув’язнених, все це знаходить своє відображення в книзі Солженіцина, Автор описує різноманітні види каторжної праці зеків, їх голодну пайку, він вивчає не тільки табірний, але і найближчий прілагерний світ, особливості психології та поведінки ув’язнених і їх тюремників. Це ретельне художнє дослідження засноване на достовірних фактах. Правда, друга книга не викликає такого приголомшена, потрясіння, морального шоку, як перша, - може бути, тому, що вона друга. А може бути, це враження пов’язане з тим, що я вже раніше прочитав кілька книг на ту ж тему (В. Шаламов, Л. Розгін, Є. Гінзбург).

 

У якомусь журналі я прочитав, що коли у Воркуті почали копати котлован для фундаменту нової школи, то ківш екскаватора, ледь знявши тонкий верхній шар грунту, виявив величезну кількість людських кісток, Це була, звичайно, не стоянка первісної людини, і ніхто з археологів сюди не прибув. Це була одна з величезних братських могил, що виникали біля північних таборів, коли у великі, ще з осені вириті котловани всю зиму скидали тисячі трупів померлих або розстріляних в’язнів, щоб закопати їх лише з настанням короткого північного літа. Будівництво школи тимчасово перервали. Вночі кістки зеків відвезли і закопали десь за межею міста (нічим помітним не зазначивши й цього нового кладовища). А на місці колишньої братської могили добудували школу.

Щоб минуле не повторилося, необхідне там, де були найбільші концтабору, спорудити меморіали, відновити в музейному порядку табірні бараки, зони, вишки і шахти, поставити пам’ятники на незліченних табірних кладовищах, де поховано, ймовірно, не менше наших людей, ніж їх полягло в роки Великої Вітчизняної війни. Запалити Вічний вогонь і на мармурових плитах викарбувані імена померлих і вбитих. Це буде. А поки єдиним пам’ятником їм стали книги. Надовго переживе своїх гонителів і ніколи не буде забутий величезну працю «Архіпелаг ГУЛАГ», який присвячений всім тим, хто загинув у таборах і «кому не вистачило життя про це розповісти».

У книзі «Архіпелаг ГУЛАГ», що відкрила очі сучасників на злочини тоталітарного режиму, яскраво окреслилася моральну позицію автора - «неучасть у брехні». Вона перегукується з позицією Л. М. Толстого - «непротивлення злу насильством». Здавалося б, яка користь від утопічною ідеї зруйнувати насильство не боротьбою з ним, а простим неучастю в його підтримці? Але запитаємо себе: ті зміни, які почалися в нашій країні трохи більше десяти років тому, - хіба виявилися б вони можливі, якщо б у нашому суспільстві, у всіх його шарах не визріло за ці роки чи не загальне презирство й огиду і до тих , хто уособлював собою зло і насильство, і до їх жалюгідним прислужникам, що затопили країну демагогією і брехнею? У створенні такої суспільної атмосфери велику роль зіграли чесні книги нашого сучасника, видатного російського письменника Олександра Ісайовича Солженіцина.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку