Школяр UA

Шолохов М.А.

Стійкість (за оповіданням «Доля людини» М. О. Шолохова)

Філософ Геродот говорив: «Під час миру сини ховають батьків, під час війни батьки ховають синів» Ім'я Михайла Олександровича Шолохова відомо у всьому світі. Він зіграв видатну роль у світовій літературі 20 сторіччя. Під час Другої Вітчизняної Війни перед письменником постало завдання: знищувати своїм повним ненависті словом ворога і зміцнювати любов до Батьківщини у радянських людей.

Ранньою весною 1946 року, тобто в першу повоєнну весну, Шолохов випадково зустрів на дорозі невідомої людини і почув його розповідь-сповідь. Десять років обдумував письменник задумку твори, події тим часом пішли в минуле, а потреба виговоритися все збільшувалася.

І ось в 1956 році за кілька днів був завершений розповідь - апогей «Доля людини». Вже сама назва оповідання проводить величезне враження на читача, оскільки слово «доля» в той час було небажаним через те, що воно просякнуте містицизмом і вказувало на визначеності людського; життя, влада фатальних обставин над людьми. Це розповідь про велику стійкості і величезних стражданнях простої радянської людини. У головному герої, Андрія Соколова, втілені з любов'ю риси російського характеру, збагачені радянським способом життя: стійкість, терпіння, скромність, відчуття людської гідності, яке злилося з відчуттям радянського патріотизму, з великою чуйністю на чужу біду.

Отже, автор малює перед читачем картину «першої повоєнної весни», що символізує собою розквіт життя; повніше це ілюструє торжество природи («Подули теплі вітри, і вже через дві доби начисто оголилися піски лівобережжя Дону, в степу спухли набиті снігом балки і, зламавши кригу шалено розбурхали степові річки, і дороги стали майже зовсім непроїзні, від води тягнуло вогкістю, терпкою гіркотою гниючої вільхи, а з далеких пріхоперскіх степів, які тонули в бузковому вуалі туману, легкий вітерець ніс вічно юний, ледь вловимий аромат землі, яка нещодавно звільнилася з -під снігу »). При цьому можна порівняти останні слова («аромат землі, яка нещодавно звільнилася з-під снігу») із звільненням російської землі від фашистського гніту.

Але повернемося до розповіді. Далі автор знайомить нас з двома товаришами, які направляються в станицю Букановскую. Коли один з друзів переправляється через річку Гланку, то він зустрічає старого воїна-шофера. На цьому закінчується перша частина розповіді, тобто підготовка автором читача до особистої історії Андрія Соколова; за дві години оповідання перед нами проноситься ціле життя, а стислість розповіді лише підсилює драматизм. Доля Соколова повна таких важких випробувань і страшних втрат (загинула вся його сім'я), що здається неможливо людині винести стільки горя, що впало на нього і не зламатися, не впасти духом.

А що ж читач дізнається з перших рядків про цю людину: «Незабаром я побачив, як з-за крайніх дворів хутора вийшов на дорогу чоловік. Він вів за руку маленького хлопчика, зважаючи на зростання - років п'яти-шести, не більше. Вони втомлено брели по напрямку до переправи, але, порівнявшись з машиною, підійшовши впритул, сказав приглушеним баском ».

Особливу увагу автор звертає на очі Соколова: «Я збоку глянув на нього, і мені стало якось ніяково. Бачили ви коли-небудь очі, немов присипані попелом, наповнені такий невичерпної смертної тугою, що в них важко дивитися? Ось такі очі були у мого випадкового співрозмовника ». Плавно автор переносить нас у минуле головного героя, в якому ми дізнаємося про його щасливою довоєнної сімейного життя: дружина - «смирна, весела, догідлива, розумниця» і, як зізнається Андрій Соколов: «не було для мене красивіше і бажанішим її, не було в світі і немає », а діти - радували:« всі троє навчалися на «відмінно», а старший Анатолій виявився таким здібним до математики, що про нього навіть у центральній газеті писали ».

До війни життя Андрія Соколова позбавлена якихось подвигів і звершень; зате вона пронизана звичайним людським щастям: дружина, діти, дім, робота-цінності, які виховали в герої відчуття відповідальності за тих, хто знаходиться поруч.

Все, здавалося б, добре і життя славно йде своєю чергою, але все таки величезною чорною смугою проходить в оповіданні героя війна. При цьому найбільш драматичною сценою є сцена прощання Андрія, який йде на фронт, з будинком і сім'єю «Проводжали мене всі четверо: Ірина, Анатолій, дочка Настенька і Олюшка. Всі хлоп'яти трималися по-молодецьки »,« - Скажи хоч слово на прощання ». «Вона і говорить, і за кожним словом схлипує: - рідненький мій, Андрій, не побачимося ми з тобою на цьому світі». Відштовхнув я її легенький в плечі і кричу їй: - Та хіба так прощаються? Що ти мене завчасно ховаєш?! »,« До самої смерті, до останнього мого години, вмирати буду, а не вибачиться собі, що тоді її відштовхнув! »

Війна зламала всі надії і мрії. Головний герой йде на фронт, де проявляє справжні чоловічі якості. «На те ти і чоловік, на те ти і солдатів, щоб все витерпіти, все знести, якщо до цього потреба покликала». Менше року служив Андрій Соколов, а вже був двічі легко поранений, але це не зупинило його: у травні 1942 р. він проявляє відвагу, коли намагається доставити боєприпаси для гаубичної батареї. На цей раз успіх відвернувся від героя - його машина підірвана снарядом, сам він без свідомості, а коли приходить до тями, то з подивом виявляє, що він вже в полоні у фашистів.

Таким чином, Соколов потрапив у полон. Йому довелося випробувати нелюдські фізичні та духовні муки, тягаря, терзання («До війни я важив вісімдесят шість кілограм, а до осені тягнув вже не більше п'ятдесяти. Одна шкіра залишилася на кістках, і то свої носити було не під силу. А роботу давали , і слова не скажи, і таку роботу, що тяглової коня й то не в пору »). Два роки герой випробовував на собі жахи фашистського полону. Особливе місце в романі займає епізод у церкві, яка стала, в'язницею для полонених у першу ніч. Образ напівзруйнованого храму, мальований Шолоховим, ємко відображає ступінь руйнувань, принесених двадцятим століттям на російську землю. Тут читач зустрічає чотирьох героїв, які втілюють собою чотири варіанти поведінки людини в полоні: зрадника Кріжнева, що намагається купити собі життя, видавши свого командира і самого взводу, покірно чекає своєї долі, ревно віруючого солдата - християнина, який став мимоволі причиною загибелі ще чотирьох чоловіків. Цим трьом героям протиставляється четвертий - військовий лікар, який не відступає від своїх життєвих принципів і навичок професії, намагаючись полегшити хоча б трохи страждання полонених («і він далі пішов у темряві. Потихеньку запитує:« Поранені є? ». Ось що означає справжній доктор . Він і в полоні, і в темряві своє велике діло робив »).

Дії Соколова в даній ситуації очевидні-він вбиває зрадника і врятовує життя взводу. Крижна - перший, кого вбив головний герой, йому складно зрозуміти причину свого вчинку, а єдиним вірним виправданням є те, що в мить, коли для порятунку необхідно бути з іншими заодно, Крижна протиставляє себе всім, прирікаючи себе тим самим на загибель.

Соколов терпляче зносив удари долі і сам наносив у відповідь, проявляючи таким чином рідкісну стійкість, впевненість у своїх силах. Але головне, що допомагало вижити Андрію в таких важких для нього умовах - це думки про рідну родину, про дім, про те, що він повернеться, і знову буде жити як раніше. Герой не зломлений і намагається втекти з Познанського табору військовополонених, куди Соколова незабаром переводять. Втеча виявляється невдалим, Андрія ловлять («Голого, всього в крові привезли до табору. Місяць відсидів у карцері за втечу, але всеСаме після цього доносу відбудеться психологічний двобій між Соколовим і лагерфюррером Мюллером; тут з великою наочністю, розкривається відчуття власної гідності, величезна сила духу і витримка. Всі ці якості сильно дивують коменданта концтабору, створюється враження, що Мюллер навіть заздрить Соколову. Головний герой виходить з поєдинку зберігши гідність російської людини, з честю, не благаючи ворога про пощаду, але й не задирається його нерозважливо. Можна провести паралель між банкетом німців з приводу взяття Сталінграда та етичної перемогою Соколова. Висновком є те, що ємний образ Соколова, який вміщує в себе весь російський народ, бере перемогу.

«У 1944 році вивернули Німеччини вилицю набік, і фашисти перестали полоненими нехтувати». Саме з цієї причини Соколов стає шофером у німецького інженера, завідувача спорудами укріплень

* «Тижнів зо два возив я свого майора з Потсдама в Берлін і назад, а потім послали його в прифронтову смугу на будівництво оборонних рубежів проти наших. І тут я спати остаточно розучився: ночі безперервно думав, як би мені до своїх на Батьківщину втекти ».

Соколов придумує хитромудрий план втечі і в один прекрасний момент він бачить, що чекати більше не можна ні хвилини, виконавши свою задумку, Соколов долає кордон боїв разом з німецькими інженерами, які перебувають без свідомості. При цьому виникає цікава сцена, коли молодий солдат не визнає Соколова за свого. Незабаром головний герой дізнається про смерть дружини і доньок, що залишився в живих Анатолій, він відправився добровольцем на фронт. Андрій звинувачує себе у смерті близьких йому людей, не враховуючи при цьому влада над ним «сліпої долі». Все, що будувалося протягом багатьох років звалилося для нього в одну мить. Після вбивства сина Андрія німецьким снайпером, абсолютно самотній він їде в Урюпінськ і там облаштовується. Головний герой веде невпинну боротьбу з собою і виходить з неї переможцем. Не дивлячись на своє горе Соколов набуває сам і дарує щастя маленькому хлопчикові Ванюшке, усиновляючи його. У цій сцені читач розуміє, що возз'єдналися дві половинки, дві самотні душі. На цьому розповідь головного героя поступово закінчується і починається третя частина розповіді - завершення автором свого твору.

Хлопчик - сирота, якого поселив у себе Андрій Соколов, не просто заміняє йому сина, а стає єдиним сенсом його скаліченої життя. Обрамляє розповідь символічна картина шляху, по якому йдуть батько і син до свого майбутнього будинку, - і кожен з цих образів говорить про вічність життя. Поки жива в людині здатність любити - народ безсмертний! Глибокої, світлою вірою пронизаний розповідь М. А. Шолохова, письменник усвідомлює себе зобов'язаним розповісти світу сувору правду про те, якою величезною ціною радянський народ зміг забезпечити майбутнє всього людства. Всім цим обумовлена видатна роль цієї невеликої розповіді.-таки живий я залишився»). На початку вересня з табору під містом Кюстріном перекинули сто сорок два людини, включаючи головного героя, у табір Б-14, недалеко від Дрездена. Незабаром від ста сорока двох чоловіків залишилося лише п'ятдесят сім з-за величезної норми виготовлення «їм по чотири кубометри виготовлення треба, а на могилу кожному з нас і одного кубометра вистачить.» Свідчить той Соколов у своєму ешелоні і «якийсь негідник »доніс комендантові табору про ці його гірких словах.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку