Школяр UA

Тургенєв І.С.

Базаров Павло Петрович. Твір за романом І. С. Тургенєва «Батьки і діти»

Спори Базарова і Павла Петровича представляють соціальну сторону конфлікту в романі Тургенєва «Батьки й діти». Тут стикаються не просто різні погляди представників двох поколінь, але і дві принципово різні політичні точки зору. Базаров і Павло Петрович опиняються по різні боки барикад у відповідності з усіма параметрами. Базаров - різночинець, виходець з бідної сім’ї, вимушений самостійно пробивати собі дорогу в житті.

Павло Петрович - потомствений дворянин, хранитель сімейних уз і традицій. Належність їх до різних поколінь не дозволяє говорити їм на одній мові. Виходячи з вищесказаного немає нічого дивного в тому, що у цих людей сформувалися зовсім різні погляди на життя. Єдине, що їх об’єднує, це непохитність, безкомпромісність і бажання нав’язати свою точку зору співрозмовника.

Паралельно словесним баталіям Базарова і Павла Петровича, відносини яких носять соціально політичний характер, Ми спостерігаємо суто сімейний конфлікт між Аркадієм (як символом молодості) і його батьком Миколою Петровичем (як символом минає зрілості). Аркадій шукає свій власний життєвий шлях методом проб і помилок. Його ставлення до традицій, авторитетів та інших важливих для його батька речей досить легковажне. Йому не вистачає мудрості років, терпимості й уваги до інших людей, які є у його батька. Конфлікт Аркадія і Миколи Петровича не несе в собі ніякого політичного початку, він очищений від соціальних мотивів. Його суть - одвічне нерозуміння між молодістю і старістю. Проте така ситуація зовсім не суперечить природі речей. Навпаки, старість - це гарант збереження моральних цінностей, культурної спадщини і традицій у суспільстві. Молодість у свою чергу забезпечує рух прогресу своєю тягою до всього нового і незвіданого.

Зовсім інша річ взаємини Базарова і Павла Петровича. Євген Васильович різкий, часом грубий, рішучий, категоричний у своїх судженнях і безапеляційно у своїх висновках. Він щиро вважає, що хороший хімік варто двадцяти поетів. Він не розуміє ролі культури в суспільстві. Він пропонує все зруйнувати, щоб з чистого аркуша почати писати історію наново. Цим він часом вганяє у відчай Павла Петровича, з яким він сперечається. Ми бачимо максималізм обох сторін, доведений до крайності. Ні той, ні інший не бажають поступитися одне одному і визнати правоту опонента. У цьому і полягає їх головна помилка. Всі сторони мають рацію до певного моменту. Прав і Павло Петрович, який стверджує про необхідність збереження спадщини предків, прав і Базаров, що говорить про необхідність змін. Обидві ці сторони - сторони однієї медалі. І той і інший щиро переймаються долею рідної країни, але методи у них різні. Ці методи відрізняються і по соціальній забарвленості, і за віковим фактором.

Є одна приказка: «Якщо б молодість знала, якби старість могла». Молодим дуже часто не вистачає зрілої мудрості, зваженого і обдуманого рішення, гнучкості в розумінні, безкорисливості та відкритості в любові. Зрілість дає людям безмежну і всепрощающую любов до своїх дітей, але одночасно гасить вогонь в душі, запал натури, інтерес і цікавість до всього нового, а дає взамін мудрість і обережність. Старість не здатна на радикальні зміни в житті. Це доля молодості. Але й молодість рідко здатна на глибоку повагу до традицій, які так дорогі серцю зрілих людей.

Якщо проблеми взаємини старості та молодості носять природний, природний характер, то соціальні і політичні суперечності штучно вирощені в суспільстві. Злиття таких проблем породжує глибоке нерозуміння і трагізм взаємин. Це намагався показати Тургенєв у своєму романі «Батьки і діти».

Аркадій і Базаров дуже несхожі люди, і дружба, Що виникла між ними, тим дивовижніше. Незважаючи на приналежність молодих людей до однієї епохи, вони дуже різні. Необхідно врахувати, що вони спочатку належать до різних кіл суспільства. Аркадій - син дворянина, він з раннього дитинства увібрав те, що Базаров зневажає і заперечує в своєму нігілізм. Батько і дядько Кірсанова інтелігентні люди, які цінують естетику, красу і поезію. З точки зору Базарова, Аркадій - м’якосердий «панич», розмазня. Базаров не хоче визнати, що ліберальність Кірсанових - це наслідок глибокої освіти, художньої обдарованості і високої духовності натур. Базаров заперечує подібні якості як абсолютно непотрібні. Проте в даному випадку мова йде не тільки про інтелігентність, а й про глибинну наступності досвіду попередніх поколінь, про зберігання традицій і всієї культурної спадщини.

Сімейна тема відігравала велику роль в російській літературі, Тому демонстрація внутрісімейного конфлікту виявилася революційною. Цілісність і гармонійність суспільства мірялися єдністю сім’ї. Отже, такі проблеми виявилися не просто проблемами сім’ї, але й проблемами всього суспільства. Базаров привертав Аркадія своєю різкістю, неординарністю та сміливістю. Для молодого «панича» такі особистості були в дивину. Аркадій став своєрідним втіленням юності, яка тягнеться до всього нового і незвичайного, легко захоплюється новими ідеями, відчуває живий інтерес до життя в будь-яких її проявах. Аркадій шукає свій власний життєвий шлях методом проб і помилок. Його ставлення до традицій, авторитетів та інших важливих для його батька речей досить легковажне. Йому не вистачає мудрості років, терпимості й уваги до інших людей, які є у його батька. Конфлікт Аркадія і Миколи Петровича не несе в собі ніякого політичного початку, він очищений від соціальних мотивів. Його суть - одвічне нерозуміння між молодістю і старістю. Однак таке становище зовсім не суперечить природі речей. Навпаки, старість - це гарант збереження моральних цінностей, культурної спадщини і традицій у суспільстві. Молодість у свою чергу забезпечує рух прогресу своєю тягою до всього нового і незвіданого.

Євген Васильович Базаров - Зовсім інша річ. Він вийшов з простої сім’ї, він навіть кілька соромиться своїх батьків. Він різкий, часом грубий, рішучий, категоричний у своїх судженнях і безапеляційно у своїх висновках. Він цілком щиро вважає, що хороший хімік варто двадцяти поетів. Він не розуміє ролі культури в суспільстві. Він пропонує все зруйнувати, щоб з чистого аркуша почати писати історію наново. Цим він часом вганяє у відчай Павла Петровича, з яким він сперечається. Ми бачимо максималізм обох сторін, доведений до крайності. Ні той, ні інший не бажають поступитися одне одному і визнати правоту опонента. У цьому і полягає їх головна помилка. Всі сторони мають рацію до певного моменту. Прав і Павло Петрович, Що говорить про необхідність збереження спадщини предків, прав і Базаров, що говорить про необхідність змін. Обидві ці сторони - сторони однієї медалі. І той і інший щиро переймаються долею рідної країни, але методи у них різні.

Дружба Базарова і Аркадія Кірсанова починає давати тріщину, коли Базаров закохується в Одинцова, а Аркадій - в Катю. Тут повною мірою проявляється їх відмінність. Якщо почуття для Базарова дається важко, він не може віддатися любові, То Аркадій і Катя вчаться бути самими собою. Базаров віддаляється від одного, немов відчуваючи його правоту, а не свою. Образ Аркадія виведений для того, щоб відтінити образ Базарова і показати багатогранність людської натури і однієї і тієї ж соціальної проблеми. Це робить образ Базарова ще більш самотнім і трагічним. Базаров вважається, подібно Рудіна, Печорину, Онєгіну і Обломова, «зайвою людиною». Йому немає місця в цьому житті, хоча такі бунтарі завжди виникають в смутні часи.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку