Шіллер Фрідріх

Балади Шіллера

Балади «Рукавичка», «Кубок», «Рицар Тогенбург», «Івікові журавли» виходили з загальної думки, яка нерідко була сформульована як повчальний висновок. Балада «Рукавичка» спрямована проти лицарства. Нерозумно демонструвати кохання до прекрасної дами, жертвуючи власним життям в ім’я примхи. У баладі зображений король, оточений придворними «перед своїм звіринцем «. Змах рукою - і на арену виходять тигр і лев, ще змах - і виступають «два барса дружною четою». З балкона падає жіноча рукавичка і світська красуня «c лицемерною и колкою улыбкой» звертається до шанувальника.

Детальніше...

Тема моральних зобов’язань у драмі Ф. Шиллера “Розбійники”

Якось Фрідріх Шиллер сказав, що знає, як уберегти людей від падіння. Для цього потрібно закрити своє серце для слабості. Глибина даного виречення стає більше прозорої, якщо вдивлятися в образ німецького поета-романтика Фрідріха Шиллера. Він був відомим гуманістом, багато думав над змістом людського життя. Сучасники Шиллера повністю втратили щирість і відкритість у відносинах із ближніми й жили вже не по вірі, а з розрахунку, бачачи в людях не друзів, а майже ворогів. Шиллер був проти розквіту такого кричущого індивідуалізму й невір’я. Драма “Розбійники” - це перший драматичний добуток Шиллера. Юному генієві вдалося створити дуже цікаву п’єсу, що і сьогодні актуальна. У драмі показане протистояння синів графа Мора - Франка й Карла, які є носіями двох діаметрально протилежних світів. Карл - втілення романтичного погляду на життя. Він ненавидить злиденність навколишнього життя й з відразою й презирством ставиться до лицемірів, які лестять могутнім володарям, одночасно пригноблюючи бідних людей. Карл не бажає жити за законами, які використають у своїх інтересах ошуканці й лиходії. Карл Мор говорить так: “Закон змушує плазувати те, що повинне літати орлом”. Але в глибині душі юнак залишається доброю й чистою людиною.

Детальніше...

Фрідріх Шиллер — виразник просвітницьких ідей свободи і справедливості

Свою статтю про митця, творчість якого ми починаємо вивчати, російський письменник, літературознавець Костянтин Паустовський почав такою фразою: “В одной из сказок Андерсена засохший розо-вьш куст покрнвается среди жестокой зимы белыми ду-шистыми цветами. Потому что кнему прикоснулась добрая человеческая рука. Зта сказка могла бы бить написана о Фридрихе Шиллере». Точно і прекрасно сказано. Звернення до творів Шиллера завжди облагороджує людину.

Детальніше...

Народна драма «Вільгельм Телль»

Просвітники стверджували, що світ, в якому ми живемо, прекрасний та досконалий, влаштований гармонійно та раціонально. Природа обдарувала людину - досконале створіння - різноманітними талантами та здібностями. У суспільстві людей мають об’єднувати братні почуття та взаємна повага. Просвітники вважали, що у Всесвіті діють універсальні закони. Людина буде щаслива тоді, коли пізнає їх і влаштує своє життя відповідно до них.

Детальніше...

Поетизація в драмі Шиллера боротьби за національну незалежність

У центрі драми Шиллера Вільгельм Телль - образ, взятий із легенди, якому автор надав психологічно складного характеру Телль - людина проста і ми-ролюбива, він навіть відмовляються прийти на зібрання на Рютлі. Зіткнувшись із самоуправством Геслера, він переживає напружену внутрішню боротьбу. Героїчний вчинок Вільгельма Телля, здійснений після сумнівів і тривог, приводить його до виправдання своїх дій. Своїм життям Шиллер довів, що людина може і має формувати себе, виховувати в собі найкращі людські якості. Шиллер попри всі життєві негаразди зумів стати вільним і вільно творив. Його ім’я уславили чудові елегії та балади, історичні драми. Літературна спадщина Шиллера та його праці з теорії естетики не втратили своєї цінності й для сучасного читача.

Детальніше...

Аналіз драми Шиллера «Підступність і кохання»

Жахлива то була картина - Німеччина 18 століття. Герцогством Вюртембурзьким правив Карл, пихатий володар, який прагнув перетворити свою резиденцію на другий Версаль. Він видавав себе за освіченого монарха. За його ініціативою була створена герцогська школа, в яку “мав честь” потрапити юний Фрідріх. Система навчання була спрямована на виховання залежних, позбавлених власної думки людей. Школу прозвали “плантацією рабів”. І, щоб не заглушити у собі прекрасні пориви душі, юнак почав шукати розраду у літературі. Лессінг, Клінгер, Віланд, Бюргер, Гете, Шуберт - ось імена, завдяки яким народився новий гекій німецької літератури.

Детальніше...

Тема морального обов’язку в драмі Фрідріха Шіллера «Розбійники»

Учнівський твір по драмі Фрідріха Шіллера «Розбійники». Видатний німецький гуманіст Фрідріх Шіллер замислювався над сенсом людського життя. Він вважав, що сучасна йому людина втратила простоту, щирість у стосунках з іншими і живе не за вірою, а за розрахунком і навіть у своїх ближніх вбачає вже не друзів, а суперників. «Розбійники» - перша драма Шіллера. Створена юним-генієм, вона і досі залишається одним із найцікавіших його творів. У ньому показано протистояння двох братів - Карла і Франца, синів графа Моора, носіїв двох протилежних світоглядів. Карл ненавидить убозтво навколишнього життя, ставиться з презирством до тих, хто улесливо кориться володарям, утискує злидарів. Він не хоче жити за тими законами, завдяки яким так добре живеться лицемірам, пройдисвітам, лихварям. «Чи ж втиснути мені своє тіло в корсет, чи ж зашнурувати законом волю? Закон примушує плазувати слимаком те, що повинно літати орлом». Карл Моор у глибині душі чистий і добрий юнак. Дізнавшись про рішення батька позбавити його спадка, він впадає у відчай, особисту образу сприймає як прояв несправедливості, що вже стало нормою в людських стосунках. Він з товаришами ховається в Богемському лісі, стає ватажком розбійників. Карл починає грабувати багатих, вельможних, тих, хто має владу, і допомагає знедоленим і гнаним.

Детальніше...

Сила чарівності Шіллера

Ф. Шіллер народився в родині військового фельдшера. Закінчив військову школу і служив лікарем у полку. Однак з дитинства мріяв статі священиком. Читання художньої літератури ще там, у в’язниці, як називав Фрідріх військову школу, відродило «дух високих прагнень». Боротьбі за звільнену людину німецький письменник присвятив свою творчість. „Сила чарівності Шіллера була великою - вона охоплює всіх, хто спілкувався з ним”, - такими словами характеризує свого друга Гете.

В. Бєлінський виділяв такі сильні сторони Шіллера: гуманізм, волелюбність, ненависть до шовінізму, до всього того, що характеризувало феодально-абсолютистський, суспільний лад того часу.

Детальніше...

Перша драма Шіллера «Розбійники»

Драма «Розбійники» складається з п’яти дій, п’ятнадцяти сцен. На першій сторінці її Шіллер поставив слова: «Місце дії - Німеччина». Цим він прямо говорив, що зло, яке викривається в п’єсі, відбувається не в будь-якій віддаленій країні (куди з остраху переслідувань звичайно переносили дію багато його сучасників), а шаленіє на німецькій землі. У перших же сценах виникає гострий драматичний конфлікт. Експозиція і зав’язка дії дані Шіллером одночасно. Франц Моор умишляє зле проти свого брата Карла, домагаючись того, щоб батько прокляв його і відмовив йому в спадщині. Карл Моор бачить у цьому новий прояв несправедливості, що взагалі панує у світі, і якщо раніше він тільки обурювався фактом існування зла, те тепер повстає проти всього суспільного порядку, - він стає ватажком розбійницької зграї. У той час, коли один брат, Франц, пішов шляхом злочину заради своїх егоїстичних цілей, інший брат, Карл, також став на злочинний шлях, керуючись не жагою особистої помсти, а бажанням здійснити соціальну відплату стосовно до всіх гнобителів. Ворожнеча братів ускладнюється їхнім суперництвом через кохання до прекрасної Амалії, яка любить Карла, незважаючи на всі наклепи Франца, котрий прагне завоювати її прихильність. Франц у своїй злочинності доходить до того, що хоче вморити батька голодом. Події, які стрімко розвиваються, завершуються фіналом, у якому гинуть Франц, Амалія, старий Моор, а Карл відрікається від свого бунту.

Детальніше...

Утвердження цінності людського життя в баладі Шіллера «Рукавичка»

Йоган Крістоф Фрідріх Шіллер народився в Німеччині в той час, коли країна була поділена на дрібні герцогства. У кожному мало місце беззаконня герцогів. У творах Шіллера, який потерпав від подібного свавілля, порушувалась проблема деспотизму, залежності однієї людини від волі іншої, викривався цинізм тиранів. Темі людської гідності присвячено баладу "Рукавичка".
Героїня твору юна Кунігунда заради примхи ладна була пожертвувати життям лицаря Делоржа, який палко її кохав. Самозакохана дівчина навмисно кинула на арену між хижих звірів рукавичку і звернулася до юнака зі словами про те, що він, якщо справді її кохає, повинен довести це справою - підняти рукавичку. Лицар, виконуючи волю коханої, йде-таки до хижаків. Усі, хто був свідком такого сміливого вчинку, були в захопленні від його рішучості. Більше за всіх раділа Кунігунда: присутні побачили, який мужній лицар кохає її і ладен виконати будь-яку забаганку.

Детальніше...

Зарубіжна Література

Copyright © 2009-2017. All Rights Reserved.