Гомер

Зміст «Одіссеї» і повернення героїв із Троянської війни

Особливо цікава друга поема «троянського циклу» - «Одіссея», яку можна назвати енциклопедією давньогрецьких міфів і сказань. Якщо головним героєм «Іліади» є непереможний воїн, який ставить честь і славу вище життя, у «Одіссеї» ідеал принципово міняється. Її героя, Одіссея, відрізняє, насамперед, спритність, уміння знайти вихід з будь-якої ситуації. Тут ми потрапляємо в інший світ, уже не в світ військових подвигів, а у світ купецьких подорожей, що характеризує епоху грецької колонізації.

Детальніше...

Втілення у поемі Гомера «Іліада» античного ідеалу воїна-героя

Центром нашого твору будуть воїни-герої поеми Гомера “Іліада”. У страшному двобої зіштовхнулись грецькі війська та військо троянців. Війна немилосердно справляє свої криваві бенкети. Багато невимовної жорстокості, невиправданого гніву, немилосердності.
Жорстокий час — жорстокі люди. Неможливо без здригання спостерігати, як річками ллється кров, як тисячами гинуть люди. Ореол трагізму оповиває голови майже всіх учасників Троянської війни: ніхто не знає, коли прийде його смертний час, але кожен до нього щохвилини готовий.

Детальніше...

Порівняльна характеристика образів Ахілла та Гектора

Перш ніж ми почнемо осмислювати кульмінаційний епізод поеми “Іліада” — “Двобій Ахілла і Гектора”, простежимо за повним текстом, що передувало поєдинку, як готувались до нього герої. Почнемо з Гектора. Гектор людяний. Він ні разу косо не глянув на Єлену, а це ж вона винна у всіх бідах троянців, не дорікнув їй гірким словом. І до брата свого Паріса, винуватця Троянської війни, він не відчуває ненависті. Він досадує на недолугість та зніженість Паріса й кидає йому в обличчя гіркі докори. Але варто Парісові визнати його, Гектора, правоту й просити пробачення, як гнів Гектора охолоджується, і він готовий вже усе простити Парісу. Він люблячий чоловік і батько.

Детальніше...

У чому полягає вражаюча реалістичність епічного полотна Гомера?

Гомер наповнив свою поему багатьма іменами та історичними подіями, звів докупи сотні доль, наситив її найяскравішими реалістичними картинами побуту та життя своїх одноплемінників, уквітчав фарбами поетичних порівнянь, постійних епітетів, поставивши у самий центр Ахіллеса. Він не додав до портрета свого героя жодної неправдоподібної, звеличуючої його риси. Його герой монументальний, але він живий, ми відчуваємо, як б’ється його серце, як гнівом спотворюється його красиве обличчя, чуємо його гаряче дихання. Він сміється і плаче, він голосить і лається, часом він жахливо жорстокий, часом м ‘який і добрий — і він завжди живий. Портрет його правдивий, жодного фальшу, надуманості, домальованої риси не вбачаємо ми в ньому. Реалізм Гомера тут на найвищому рівні, що задовольняє вимоги сучасної реалістичної поетики. Серце Гомера сповнюється жахом і жалем, але не судить він свого героя. Провина лежить на богах. Зевс це дозволив.

Детальніше...

Шлях Одіссея як шлях випробувань характеру і розуму людини

Проблема Одіссея - “ненависний безсмертним богам”, так називає його Еол. Чому ненависний? Можливо, тому що він поставив себе на один рівень з богами? Конфлікт з Посейдоном та його сином Поліфемом - це конфлікт людини з безжальною і жорстокою природною стихією, набагато сильнішою і непередбачуваною, та тупою несправедливою силою і обмеженим, майже не розвиненим розумом. Разом з тим людина весь час намагається довести свою силу, витривалість, першість у оточуючому світі. Вірогідно, основний конфлікт поеми Гомера “Одіссея” можна визначити як протистояння Людини і Природи на шляху пізнання людиною оточуючого світу та усвідомлення свого місця і ролі в світобудові.

Що, повашому, спинило Еврілоха від відвідин дому чарівниці? Спочатку” воїни почули “спів милозвучний” (”ткала вона за верстатом великим”), спів зачаровував, для чоловіків жінка чи богиня, що мала такий чудовий голос, здавалася безпечною. Здебільшого вони звикли приймати виклик жорстокої, грубої войовничої сили (пригадаймо, що нашим мандрівникам випали великі випробування у кровопролитті Троянської війни, у протистоянні морській стихії, у страшного кіклопа Поліфема. Спів і ткання Кіркеї сприймаються як своєрідні тенета, павутиння, яким вона обплутує, як павук, свої жертви, робить їх необачними й безвільними. Наступний крок - чарівниця постає як гостинна господиня. Проте знаки її підступності вже були на виду у подорожніх - це “леви з вовками гірськими злим заворожені зіллям”, на яких звернув увагу лише Еврілох і, “відчувши лукавство, іззаду лишився”.

Детальніше...

Образи героїв «Ілліаді» та «Одіссеї»

Давньогрецький поет, автор поем про Троянську війну: «Іліади» та «Одіссеї». Час їх створення відносять до VIII ст. до н. є. Про Гомера існувало багато легенд: що він народився від бога, що був сліпим, що ходив дорогами Греції, співаючи свої поеми і заробляючи собі на прожиток. Декілька міст і островів змагались за право називатися батьківщиною Гомера. Сюжети «Іліади» та «Одіссеї» пов’язані з єдиним міфологічним циклом оповідань про Троянську війну. Події, змальовані в поемах, є досить масштабними: тут беруть участь міфологічні, історичні персонажі. Поему з повним правом відносять до жанру героїчного епосу. Тема честі є своєрідним композиційним прийомом, стрижнем «Іліади» і тісно сплетена з образами основних героїв — Ахілла і Гектора. Образ війни, смерті ніби обрамляє поему, визначає її побудову за принципом кола. «Одіссею» поєднують з «Іліадою» як велика кількість однакових персонажів, так і паралелі окремих тем і сюжетів: мотив смерті, випробування героя, подорож героїв у різних світах, роль жінки в ситуаціях війни і миру.

Детальніше...

Поеми Гомера «Іліада» та «Одіссея»

Гомер кожній людині, незалежно від її віку, дає рівно стільки, скільки вона в змозі взяти. Діон Хризостом (Златоуст) …Цьому поету Греція зобов’язана своїм духовним розвитком Платон. Найдавнішими писемними пам’ятками давньогрецької літератури вважаються поеми «Іліада» і «Одіссея», створені приблизно у УШ-УИ столітті до н. є. легендарним автором Гомером і записані за наказом афінського правителя Пісістрата у VI ст. до н. є. Обидві поеми належать до жанру героїчного епосу, де поряд з відомими історичними постатями змальовано легендарних і міфологічних героїв. Шанобливе ставлення до богів, любов та повага до батьків, захист вітчизни - ось основні заповіді греків, відтворені у поемах Гомера.

Детальніше...

Матеріали до твору з поем Гомера «Іліада» та «Одіссея»

Сюжетна лінія “Іліади” У поемі Гомера “іліада” мова йде про десятий рік Троянської війни, про події, що відбуваються впродовж 53 (49) за різними джерелами днів. Головна тема поеми — опис (”оспівування”) гніву Ахілла, якого образив цар Агамемнон, відібравши у нього полонянку Брисеїду (воєнний трофей Ахілла), та наслідки цього гніву для ахейців. Агамемнон не міг піти проти волі богів і не повернути батькові (жерцю Аполлона Хрісу) його доньку, що була бранкою очільника ахейського війська. Та властолюбний і зверхній Агамемнон натомість відбирає Брисеїду в Ахілла, чим принижує його гідність, доблесть героя. Не підкоритись Агамемнону Ахілл не може, оскільки саме Агамемнон стоїть на чолі грецького війська, але не брати участі у битвах може. І ображений Ахілл робить свій вибір — він полишає військо.

Детальніше...

Який сенс мандрівки Енея до царства мертвих?

Одіссей іде до Аїда, щоб дізнатись про свою долю. Доля ж Енея вже визначена. Він тільки має утвердитись у прагненні невідступно слідувати визначеному. Цікаві слова Йосипа Бродського, який писав про Вергілія, що “його спроба пояснити світ була настільки досконалою, що змусила його спуститись до пекла. Описи його дивно переконливі, оскільки вони не зв’язані ні з якою схоластичною доктриною. Безумовно, пророцтво, яке робить батько Енея Анхіс, липове: воно не сягає далі життєвих рамок самого поета. Вергілій просто переспівує відоме минуле у хвалебному ключі. І все ж гордість за майбутнє Риму, яка лунає у голосі старця, не просто гордість поета за діяння Риму. У цих словах відчувається надія язичника, яка, слід визнати, набагато менше сповнена егоцентризму й більш відчутна, ніж сподівання християнина”.

Детальніше...

Ахілл і Одіссей як уособлення мужності і відваги, людського розуму (За «Іліадою» та «Одіссеєю» Гомера)

Поеми "Іліада" і "Одіссея" були створені у VIII - на початку VII століття до нашої ери і відбивають світогляд, ідеал поведінки людини, її місце у природі і суспільстві. Головні герої поем - вожді (царі), що виділяються своєю хоробрістю й силою. Гомер віддає їм шану саме тому, що вони спроможні відстояти інтереси свого народу, прийняти на себе найсильніші удари супротивника.
У поемі "Іліада" зображено чимало видатних воїнів: Діомед, Аякс, Патрокл, але головну роль автор поеми відводить Ахіллу. Він - наймолодший герой поеми "Іліада", але Ахілл - найсильніший воїн греків, йому притаманні такі риси, як почуття обов'язку, хоробрість, відвага, ці риси відзначають й інших героїв поеми, але тільки Ахілл має такий бурхливий темперамент, який доповнюється бажанням відстоювати справедливість. Він справжній герой, який понад усе цінує честь. Як потоптання своєї честі Ахілл сприймає те, що Агамемнон забирає його полонянку.

Детальніше...

Зарубіжна Література

Copyright © 2009-2017. All Rights Reserved.