Школяр UA

Українська Література

«У сміливих щастя завжди є» (за твором І. Багряного «Тигролови»)

Роман Івана Багряного «Тигролови» став одним із кращих в українській літе­ратурі твором пригодницького жанру. Але авторові нічого чи майже нічого не до­велося видумувати, адже багато описаних у романі подій він пережив сам.

Друзі Івана Багряного запам'ятали його непосидючим, запальним. Юрій Смо- лич згадував: «З'являвся він несподівано — бушував, лаяв весь світ і облягався спати на письмовому столі. (Жив у друга і не мав свого ліжка.) Звідти, з того сто­ла, його й забрано».

Він опинився в слідчому ізоляторі НКВС. У слідчого не було жодного доказу вини, жодного факту. Він намагався спровокувати Багряного на зізнання, піддав тортурам, але в'язень тримався гордо і незалежно. Не знаючи, що далі з ним ро­бити, за вироком «трійки» вислати з України в північну частину Даіекого Сходу. Багряний разом із тисячами, такими ж, як сам, «злочинцями» був відправлений до сталінських концтаборів. .Ллє навіть страшна репресивна машина нічого не могла вдіяти з непокірним в'язнем. Багряний тікає звідти, переховується серед українців Зеленого Клину.

Продовжити

Іван Багряний (Іван Павлович Лозов’ягін)

Іван Багряний (справжнє прізвище – Лозов’ягін) народився 2 жовтій 1906 р. в селищі Куземин на Полтавщині (тепер Сумська область) у родині робітника-муляра. Навчався спочатку в церковно-приходській ІІколі в Охтирці, а з 1916 по 1918 р. у вищій початковій школі. У 14-річному віці був свідком жорстокої розправи чекістів із 92-літ-піім дідусем та дядьком, чия безневинна смерть вразила хлопця, З 1920 р. навчався в Краснопільській художньо-керамічній школі, закінчив у 1922 р. З 1922 по 1926 р. працював на різних посадах. З 1926 по 1930 р. навчався в Київському художньому інституті. Писати вірші почав ще в школі, рано1 розпочав і систематичну літературну діяльність. Належав до літературного об’єднаний «Марс» (Май-Птерня революційного слова), яке намагалося чинити опір вульгарній Партійній політизації літератури. Членами «Марсу» були Є. Плужник, Т. Осьмачка, Б. Антоненко-Давидович, Г. Косинка, В. Шдмогильний – Письменники дуже несхожі між собою, але майже всі яскраво талано-миті; і майже всі вони були репресовані ще на початку 30-х років. Вже тоді молодий поет встиг засвідчити свій небуденний хист збіркою иіршів «До меж заказаних» (1929); поемою «Монголія» (1927); історичним романом у віршах «Скелька» (1930).

Продовжити

Обереги-символи у романі І. Багряного «Тигролови»

Ще до виходу свого першого великого прозового твору «Тигролови» Іван Багряний був відомий як поет-романтик. У його віршах часто можна знайти обрії символи. В прозових творах він теж використовує символи, які допомає; виразніше окреслити предмет, дати йому характерну оцінку. Особливу, знакову символіку бачимо ми і в романі «Тигролови». Перший розділ роману називається «Дракон». Це потяг, який везе на заслання на далекий Схід в’язнів. Вилетів цей дракон не з китайських казок, не з гір Тибету – а знявся з центру країни мрій і чудес і летить через простори величезної країни викиючи високо в небо іскри і сморід. Шістдесят коробок-вагонів нагадують шість суглобів: Спереду – велетенська голова – потяг з двома прожекторами, що, бачать двоокого циклопа, шукають дорогу, ззаду на тендері прожектор – довгий вовняний хвіст. Кожен вагон-суглоб ощирився, наїжачився гострими багнетами. Цсй дракон не випустить зі свого зажерливого черева жодну свою жертву. Назвавши потяг драконом, письменник досягає головного – цим образом-символом він показує жорстокість тоталітарної машини, яка створює такі ешелони-дракони, що уособлюють приреченість народів СРСР на винищення.

Продовжити

Дві віри — селянина Мирона Катранника і більшовика Григорія Остроходіна (за романом В. Барки «Жовтий князь»)

Дві віри - селянина Мирона Катранника і більшовика Григорія Остроходіна (за романом В. Барки "Жовтий князь")

І. Роман В. Барки "Жовтий князь" - перший в українській літературі великий прозовий твір про голодомор 1933 року. (Василь Барка - український письменник. Переживши страшні роки голодомору 1933 року, після еміграції за кордон написав роман "Жовтий князь" про ці страшні події. Назва роману символічна: образ Жовтого князя - це образ демона зла, який завдає руйнації і спустошення, смерті.)
ІІ. "Жовтий князь" В. Барки - відверта розповідь про трагедію голодомору 1933 року.

Продовжити

Голодомор 33 року — найстрашніша трагедія українського народу (за романом В. Барки «Жовтий князь») (3 варіант)

Жовтий князь... Хто він і чому жовтий? У романі В. Барки "Жовтий князь" — це збірний символічний образ, це втілення зла і насильства, рудий ящір тоталітарної системи, який через своїх посланців у 33-му році минулого століття приніс в Україну голод, смерть, руїну.

У романі відтворено реальні події і явища голодомору. Важко читати цю страхітливу хроніку невимовно трагічної долі українського народу. Сьогодні, читаючи цей твір, важко відтворити в уяві ту жахливу чорну біду, що охопила Україну і викинула її з^ межі елементарного людського буття. Та й як це можна: забрати у людей хліб, плід їхньої кривавої праці, і звалити його в зернопунктах або просто під відкритим небом? Як можна було спокійно спостерігати, як люди вмирали з голоду в той час, коли їхнє зерно у них на очах проростало, цвіло, пропадало? Як можна було стріляти в голодних людей, що намагалися взяти хоч жменьку того дорогоцінного зерна для своїх замучених дітей?

Продовжити

Голодомор 33 року — найстрашніша трагедія українського народу (за романом В. Барки «Жовтий князь») (2 варіант)

"Ноги пухли. І я уже ходив, тримаючись за паркан і стіни, там, де вже лежали мертві. Я не надіявся, що виживу. Та мука голоду аж до передсмертної лінії жахлива..."

Голодомор 1932—33 рр. — одне з найстрашніших явищ в історії нашої держави. Тоталітарна система винищила велику частину українського народу, а багато людей на все життя запам'ятали жахи цих років. Одним зі свідків страшних подій був письменник В. Барка. Довгі роки він носив у собі тяжкі спогади, але згодом відобразив їх на папері у своєму романі "Жовтий князь".

Продовжити

Голодомор 33 року — найстрашніша трагедія українського народу (за романом В. Барки «Жовтий князь») (1 варіант)

Василь Барка — це, звичайно, передусім поет, представник елітної модерної поезії з ідеалістично-містичним світоглядом. Він був одним з тих поетів, які значно розширили стильові горизонти української літератури. Але український читач перш за все знає його як прозаїка, автора роману "Жовтий князь". До речі, всі критики констатують, що у своїх романах "Рай", "Жовтий князь" та інших Василь Барка, якщо можна так сказати, більш "матеріальний", бо звертається до реальних сторінок історії рідної землі, пише про те, що болить особисто йому.

Продовжити

Моє ставлення до Федька і Толі (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

На початку оповідання Федько постає перед нами як "чистий розбишака", в якого наче біс вселився. Він сам ніколи не був спокійний і не давав спокою іншим, збиткуючись із хлопців-однолітків і часто доводячи їх до сліз. Федьковій матері жалілися на нього і діти, і їхні батьки, за що хлопець мало не щовечора отримував від тата прочухана. Федько мужньо переносив кару, не скрикнувши ні разу, не заплакавши. Батько, хоч і дуже гнівався на сина, після покари нагороджував його двома-трьома копійками за те, що син говорив правду. Бо Федько, якби схотів, міг би одбрехатися, але він не любив брехати, оскільки не любив і видавати товаришів.

Продовжити

Місце творчості В. Винниченка в українському літературному процесі

Місце творчості В. Винниченка в українському літературному процесі

I. Тріумфальний прихід Володимира Винниченка в українську літературу. (Після виходу першого ж оповідання "Краса і сила" творчість В. Винниченка була помічена і відзначена Іваном Франком і Лесею Українкою. Іван Франко писав, що серед млявої, малосилої, ординарної генерації сучасних українських письменників "раптом виринуло щось таке дуже рішуче, мускулисте і повне темпераменту". А Леся Українка відгукувалася так: "Тільки талант може створити ці живі фігури, ці природні діалоги й, особливо, цю широку, яскраву картину ярмарку, на тлі якого відбуваються дії героїв".)

Продовжити

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку