1. Хто такий Григір Тютюнник?
У передмові до двотомника Григора Тютюнника Олесь Гончар писав: «Блискучим новелістом і повістярем увійшов у свідомість сучасного читача Григір Тютюнник». Статтю про нього було названо «Живописець правди».
2. Що відомо про його біографію?
Григір Михайлович Тютюнник народився 5 грудня 1931 року у селі Шилівка на Полтавщині у родині селянина, що був репресований. Отож ріс він без батька, а коли мати вийшла заміж, то жив із дядьком Филимоном на Донбасі. П'ять класів закінчив на станції Щотове Луганської області. Вчився російською мовою. А після війни знову прийшов до матері й закінчив Зіньківське ремісниче училище на Полтавщині, бо там одягали і давали по сімсот грамів хліба на день. Так і врятувався з матір'ю від голоду. Після училища працював у Харкові слюсарем на заводі імені Малишева, але, захворівши на туберкульоз, повернувся додому, за шо й був відправлений у колонію на чотири місяці. Потім жив із дядьком на Донбасі, звідти пішов служити у морфлот. З 1957 до 1962 р. навчався на філологічному факультеті Харківського університету.
3. Коли почав друкувати свої твори Гр. Тютюнник ?
1961 року в журналі «Крестьянка» надруковане перше оповідання «В сумер- ки» російською мовою. Тоді ж він сам і переклав його українською й відтоді писав українською.
4. Яке відношення до Григора Тютюнника має автор роману «Вир» Григорій Тютюнник ? Це його брат по-батькові, старший за нього, народжений у першому шлюбі його батька. Григорій почав друкуватися раніше. Під час армійської служби Григора вони листувалися. Григорій певною мірою замінив йому батька, став його літературним учителем, допомагав матеріально і виховував, делікатно схиляючи брата до української мови. Вони стали справжніми друзями, а не тільки братами по крові, і смерть Григорія 1961 року стала болісною раною у житті Григора.
5. Які книги написав Григір Тютюнник?
6. Чи був відзначений преміями Гр. Тютюнник ?
Так, 1989 року за двотомник оповідань Гр. Тютюнник відзначений Державною премією імені Т. Г. Шевченка посмертно. За життя, у лютому 1980 року, Тютюнника нагороджено премією імені Лесі Українки за книги «Климко», «Вогник далеко в степу». Ця премія присуджувалася за кращі твори для дітей.
7. Чому життя Григора Тютюнника було таким коротким ?
Він вкоротив собі віку сам (принаймні така офіційна версія), стшюея це 7 березня 1980 року. Похований на Байковому кладовищі у Києві.
8. Що було властиве прозі Тютюнника?
«Ніколи не працював над темою, — зізнавався письменник. — Завжди працюю над почуттями, що живуть навколо мене і в мені». Ці слова вважають творчим кредо письменника. Бо головною ознакою його творів була щирість. Він і справді «Живописець правди».