Школяр UA

Яновський Юрій

Відповіді до теми: роман Яновського «Вершники»

Як різні письменники оцінювали роман Ю. Яновського «Вершники» ?

Роман-притча «Вершники» обійшов увесь світ. Він перевидавався і не сходив із полиць книгарень, вуличних розкладок, бібліотек Західної Європи, захоплював і продовжує захоплювати читачів. Та, незважаючи на це, українські «брати-письменники» по-різному ставились до творчості Ю. Яновського.

Юрій Смолич згадував у своїх мемуарах випадок, коли Яновський приніс йому рукопис «Вершників», і він порадив Юрію Івановичу забрати твір і нікому його більше не показувати.

Творчість Ю. Японського була під прицілом ідеологічного відділу ЦК КІІ(б)У і мало хто з письменників хотів замовити слово за митця. У кращому випадку мовчали чи ставились байдуже. Але не всі. Наприклад, Олесь Гончар високо оцінив роман «Вершники». Він розгледів і поетичне сприймання Яновським життєвих явищ, і реалістичну точність, і сувору достовірність відтворюваних подій. О. Гончар був одним із небагатьох, хто дав дуже високу оцінку творчості майстра слова.

Що втілив Юрій Яновський у романі «Вершники»?

У «Вершниках» Юрій Яновський втілив не тільки свій талант письменника, а й свою долю, життєвий досвід, власне розуміння світу.

У роки громадянської війни Ю. Яновському було 17—18 років. Це саме той вік, коли все сприймається яскраво, романтично, піднесено. Події найстрашнішої, найжорстокішої битви між рідними людьми, які сповідують різні ідеології, бачив і пропустив крізь своє серце юний Яновський, щоб через п'ятнадцять років утілити в життя враження юності.

Як Ю. Яновський досягав виразності у змалюванні подій громадянської війни ?

Юрій Яновський — це письменник, який знав ціну слова. Уже перші рядки твору показують читачеві усю трагедію народу, сини якого з небаченою жорсто кістю нищили один одного, проклинаючи ім'ям роду.

«Лютували шаблі, і коні бігали без вершників, і Половці не пізнавали один одного...». Шаблі саме «лютували», адже це була жорстока, кривава і безглузда війни брата з братом. Коні можуть мчати, гасати, гарцювати, але без вершників вони тільки бігали і, мабуть, оглядалися на свої спини, де тільки-но сиділи їхні хазяї А тепер неприкаяні, наполохані коні бігають по колу, боячись підійти ближче до убитих чи заюшених кров'ю поранених бійців.

Точне і влучне слово, фраза — це основний засіб виразності у романі «Вершники»

Як автор у романі «Вершники» передав реальність подій громадянської війни в Україні?

Жоден письменник не змалював так стисло, просто і надзвичайно реально страхіття громадянської війни, як Юрій Яновський. Багато країн пережили щось подібне, але лише в Україні братовбивча війна набула небаченої форми, коли країна розділилася не навпіл, а на багато ворогуючих частин. Петлюрівці, денікіниі, гайдамаки Скоропадського, махновці, більшовики — це далеко не повний перелік усіх тих сил, що воювали на теренах України.

Герої твору — брати Половці — стали вірними солдатами різних сил і запекли ми ворогами один одному. Вони всі зустрілись на полі бою під Комгіаніївкою - і загинув славний рід. Адже Іван і Сашко, які залишились живими, назавжди отри мали тавро Каїна і передали його своїм дітям та онукам, бо родове гіроклятгя і братовбивство не знищується і не забувається.

Як критики сприйняли вихід роману «Вершники» і нагородження Ю. Яновського Сталінською премією ?

Такі твори, як роман «Вершники», в літературі народжуються рідко. Але після виходу роману на письменника з різних сторін посипалися звинувачення. Каганович та його посіпаки називали Яновського «новітнім українським буржуазним на ціоналістом» і не давали ходу його творам в Україні. Не допомагало й те, що деякі твори письменника друкувалися в часописах «Знамя», «Огонек», «Роман-газета», що творчість Ю. Яновського високо поціновував Олесь Гончар.

Та одного разу вночі у квартирі Яновського пролунав міжміський телефонний дзвінок. Письменник дуже здивувався, адже останнім часом у нього поменшало друзів, майже ніхто не телефонував і не приходив. Слухаючи хрипкуватий голос із характерним акцентом, Юрій Іванович не міг повірити, що то говорить сам Сталін і обіцяє свій захист і підтримку.

 

А вранці до квартири зайшли ті самі критикани з квітами і вітаннями з нагородженням Сталінською премією.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку