Школяр UA

Вчитеся на одні п'ятірки? Роботодавцям на це наплювати!

Досвідчені кадровики поділяють відмінників на кілька типів:

  • маленький кар'єрист

Маленький кар'єрист - перший в класі, кращий учень. Це товариш серйозний, він вчиться для себе. У молодших класах часто йому подобається вчитися, або в силу здібностей йому це легко дається, в середній і старшій школі він уже розуміє, що відмінна навчання дає багато привілеїв: крім знань, можна заробити ще й медаль, похвалу батьків і вчителів. Часто така дитина має дуже завзятий характер, але його зайва серйозність і націленість на результат можуть перешкодити знайти спільну мову з однокласниками.

  • потомствений відмінник

Потомствений відмінник - його мама з татом вчилися в школі на круглі п'ятірки. Механізм, заведений на те, що уроки треба робити, на заняття ходити, а після школи ще що-небудь читати додатково, передається з покоління в покоління разом з Великої Радянської Енциклопедією і скрипкою. У таких сім'ях батьки просто не можуть взяти в толк, як їхнє чадо може отримати якусь іншу оцінку, крім відмінною. Психологи попереджають: існує комплекс відмінника, причому виробляється він саме через вимоги сім'ї. Вимоги школи не настільки болючі і категоричні. Цей комплекс виникає, якщо перед людиною ставити непомірні мети, навмисно завищену планку досягнень, постійно підкреслювати, що він міг би зробити більше, ніж зробив, стати краще, ніж він є.

  • «Мамина гордість»

«Мамина гордість» - досить поширений тип відмінника. Такі діти стають відмінниками тому, що «так хоче мама». Мама, в свою чергу, вважає, що, якщо її дитина буде відмінником, вона отримає суспільне визнання і похвалу. На батьківських зборах хвалити будуть саме її, а не дитини. Тому з раннього шкільного віку дитині як би ставиться умова: "Мама буде тебе любити тільки в тому випадку, якщо ти будеш відмінно вчитися". І в результаті будь-яка «не відмінна" оцінка (нехай навіть хороша, не кажучи вже про більш низькою) для такої дитини - сильний стрес.

  • профільний відмінник

Профільний відмінник - відмінник тільки за одним профілем предметів. Наприклад: російська мова, література, історія та інші гуманітарні науки - дитина їх любить і отримує по ним лише п'ятірки, а ось ділення дробів у нього викликає передінфарктний стан. Або дитина «технар», і йому абсолютно байдуже, як пишеться «не» з різними частинами мови, або - хто така стара Ізергіль.

  • Світла голова

Світла голова - відмінник, якому навчання дається легко. Ще в школі, на перерві, він може виконати половину домашнього завдання, а вдома миттю закінчити інше - і ось він уже на вулиці штовхає м'яч. Він не переживає за оцінки, які не зубрить ночами, у нього нормальне, повноцінне і навіть «хуліганський» дитинство. Єдина проблема: він звик, що у нього виходить все дуже легко, коли він зіткнеться з першими труднощами, стресовій ситуації не уникнути.

  • Звичайні шкільні п'ятірки

Звичайні шкільні п'ятірки - далеко не завжди ознака комплексу відмінника. Адже якщо ці п'ятірки видобуваються в рамках якоїсь власної логіки і заради якоїсь особистої реальної користі - одна справа. Якщо вони виходять мимохідь - теж немає проблем. Але якщо п'ятірки стають самоціллю, і все, що не п'ятірка, то трагедія - тоді складніше. У будь-якого з відмінників, представлених на цій «дошці пошани», може виникнути «комплекс (синдром) відмінника». Людина з комплексом відмінника живе не для себе, а для свого оцінювача, який, з одного боку, повинен поставити йому жадану "п'ятірку". Людина з комплексом відмінника будь-яке зауваження на свою адресу, особливо з його позиції неаргументоване, сприймає болісно. Йому хочеться відійти подалі, згорнутися в клубочок і більше нічого не робити. Іншими словами, як захисна реакція часом виникає апатія - як одна зі складових депресії, а там вже і сама депресія недалека. Люди з таким комплексом "не вміють падати". А вміння падати дуже важливо в житті, як на лижах, щоб акуратно згрупуватися, впасти, а потім встати і поїхати підкорювати нові вершини.

© 2009-2019 Школяр UA

Натисніть клавішу Enter для пошуку
Натисніть клавішу Enter для пошуку